dolnyslask360.pl

Portal dla turystów

wyjazd w góry
Turystyka

Co musisz zabrać ze sobą na wyjazd w góry, aby spacerować bez stresu?

Niezależnie od pory roku wycieczki w góry są świetną przygodą. Można w ich trakcie zarówno odpoczywać, jak i intensywnie zadbać o swoją kondycję. Wszystko na świeżym powietrzu, bez zgiełku i pośpiechu, jakie panują w mieście. Bez względu na to, jaki jest cel Twojego wyjazdu, koniecznym jest odpowiednio się przygotować. Dzięki temu spacer po górach będzie w 100% udany.

Właściwe ubranie w górach

W górach pogoda potrafi zmienić się bardzo szybko. Nawet wybierając się na wyprawę w ciepły, słoneczny dzień, warto mieć na uwadze, że może padać deszcz. Ostrożności nigdy za wiele. W związku z taką możliwością, temperatura również może szybko spaść w dół. Co zatem warto mieć na sobie? Najlepszym sposobem jest „na cebulkę” czyli ubiór warstwowy. Zawsze lepiej schować coś do plecaka, niż zmarznąć i przerwać wyprawę. Warto mieć na sobie coś, co odciągnie wilgoć od ciała. Dobrym rozwiązaniem będzie bielizna termoaktywna. Taką rolę idealnie spełni ubranie uszyte, np. z materiałów syntetycznych. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych kropel potu na ciele.

Na to najlepiej nałożyć coś, co będzie Cię ogrzewało. Tutaj wybór jest dowolny. Taką rolę mogą spełniać wszelkiego rodzaju swetry, bluzy, polary itd. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie zmarzniesz wraz ze wzrostem wysokości lub zmianą pogody.

Ostatnia warstwa „cebulki”, czyli zewnętrza powinna stanowić ochronę przed wiatrem i deszczem. Na rynku dostępnym jest wiele kurtek, które idealnie sprawdzą się w tej roli. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na oddychalność materiału.

Spodnie natomiast powinny być wygodne i oczywiście ciepłe. Przed wyborem sprawdź, czy umożliwią Ci one swobodne poruszanie się po górskich terenach. Nawiązując znowu do zmiennej pogody, najlepszym wyborem będą spodnie 2 w 1, czyli takie z odpinanymi nogawkami. Dzięki temu latem w każdej chwili masz możliwość je odpiąć lub przypiąć w zależności od temperatury.

Buty trekkingowe

To najlepsze obuwie na górskie wyprawy. Idealne będą te, posiadające wyższą cholewkę. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zwichnięcia, złamania lub stłuczenia kostki. Koniecznie przy wyborze sprawdź, czy posiadają bieżnik odpowiedni do wędrówki. Zapewni on stabilność podczas eksploracji kolejnych szlaków niezależnie od warunków atmosferycznych. Kupując buty trekkingowe warto też zastanowić się, w jakiej porze roku chcesz wybrać się w góry. Jeśli będzie to w okresie jesienno- zimowym, koniecznie wybierz te z membraną, w przeciwnym wypadku możesz ją pominąć.

Obowiązkowy jest plecak

Wybierając się w góry nie możesz o nim zapomnieć. Schowasz w nim wszystko, co potrzebne- jedzenie, przekąski (najlepiej batony), wodę, termos z ciepłą herbatą, mapę, telefon i powerbank. Na wszelki wypadek weź też latarkę. W plecaku schowasz również ubranie, gdy będzie Ci za ciepło. Jeśli Twoja przygoda z górami dopiero się zaczyna, wystarczy, że będzie on niewielkich rozmiarów. Nie zamierzasz przecież rzucać się od razu na głęboką wodę. Gdy wędrówki po górach wejdą Ci w krew i staną się elementem Twojego życia, lepszym wyborem będzie plecak wyprawowy. Jest on pojemniejszy i sprawdzi się podczas dłuższych wędrówek.

Zabierając ze sobą cały niezbędny ekwipunek, masz pewność, że wyjazd w góry będzie udany. Niestraszne będą Ci nieprzewidziane sytuacje. W końcu, jak czerpać z życia to bez stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *