dolnyslask360.pl

Portal dla turystów

Turystyka

Jak odpowiednio ubrać się w góry?

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej osób uwielbia chodzić po górach. Jest to świetne hobby zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kluczowy w tym przypadku okazuje się odpowiedni ubiór. Niestety nie każdy o tym wie i niektórzy ubierają się nieodpowiednio. Może to przełożyć się bardzo negatywnie na zdrowie. Zdecydowanie warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi i dowiedzieć się, co każda osoba powinna mieć na sobie.

Jak ubrać się w góry?
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że najistotniejsze są w tym przypadku wygoda i komfort. Niewygodny, źle dobrany ubiór będzie sprawiał, że cała przygoda stanie się niestety cierpieniem. Warto zwrócić swoją szczególną uwagę na dobre obuwie. Jest to podstawa. Bez tego nie można zacząć tak wymagającej wędrówki. Najlepiej będzie zainwestować w specjalistyczne buty górskie. Ich cena może okazać się oczywiście dosyć wysoka, ale jednak warto poświęcić na nie swoje oszczędności. Nie bez znaczenia jest także odzież zarówno dolna, jak i górna. Dobrze byłoby postawić na ubranie lekkie, a tym samym takie, które będzie zapewniało dużą ilość ciepła. Ważne jest również to, aby odzież ta nie sprawiała żadnego dyskomfortu i aby dało się ją łatwo ściągnąć. Należy pamiętać, że pogoda jest bardzo nieprzewidywalna w górach. W jednej chwili temperatura może zarówno bardzo szybko wzrosnąć, jak się obniżyć. Odzież termiczna świetnie sprawdzi się jako pierwsza warstwa ubrania. Na nią z kolei można założyć spodnie dresowe, a także kurtkę sportową.

O czym jeszcze warto pamiętać?
Należy także mieć świadomość, że wszystkie pozostałe ubrania nie nadają się do wyjścia w góry. Oczywiście, trzeba zrezygnować z różnych pięknych, odświętnych ubrań. W górach nie liczy się ładny wygląd. Warto zwrócić uwagę jednak na komfort, a nie na to jak się ktoś prezentuje. Kluczowe okazuje się także samo nakrycie głowy. Latem należy założyć czapkę z daszkiem, aby przypadkiem nie nabawić się udaru mózgu. Zimą zaś dobrze byłoby ochronić głowę przed zimnem i odmrożeniem. O tej porze roku przydadzą się także odpowiednie, sportowe rękawiczki oraz dobrej jakości szalik. Tak, jak zostało to już wcześniej wspomniane buty to najistotniejsza część garderoby. O tym w szczególności warto pamiętać. Ubiór odgrywa naprawdę kluczowe znaczenie podczas chodzenia po górach.

Podsumowując, jak doskonale widać istnieje wiele rad i wskazówek odnośnie tego jak odpowiednio ubrać się w góry. Oczywiście są to tylko przykładowe porady, ale z pewnością nie jedyne. Warto pamiętać, że to one odpowiadają w dużej mierze za doskonałą wędrówkę. Bez odpowiedniego ubioru niestety cała wycieczka może okazać się bardzo złym doświadczeniem. Istnieje także możliwość, że zakończy się ona dosyć szybkim powrotem ze szlaku z powodu dużego dyskomfortu. Ubiór w znacznym stopniu odpowiada za odczucia podczas chodzenia po górach. Jeśli ktoś jest odpowiednio ubrany to z pewnością będzie czuł się rewelacyjnie i żadne wyzwania nie będą dla niego trudne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.