Turystyka

Kudowa-Zdrój – Co warto tutaj zobaczyć ?

Kudowa-Zdrój – Co warto tutaj zobaczyć ?

Kudowa-Zdrój to popularne uzdrowisko, które może się pochwalić cennymi zabytkami i korzystną lokalizacją. Bliskość Kłodzka, położenie u stóp Gór Stołowych oraz granicy z Czechami – wszystko to sprawia, że chętnych na wypoczynek w Kudowie nie brakuje. Czym zachwyca to dolnośląskie uzdrowisko? Oto najciekawsze atrakcje w Kudowie-Zdroju.

1. Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych

W centrum kurortu uwagę przyciąga malowniczy Park Zdrojowy. Na gości czekają tu zadbane alejki, ławeczki i kwiatowe dekoracje, w otoczeniu których można odpoczywać od codziennych problemów. Na terenie parku znajdują się też źródła leczniczych wód oraz Pijalnia Wód Mineralnych. Są one z powodzeniem wykorzystywane jako wsparcie w leczeniu cukrzycy, kamicy nerkowej, chorób tarczycy i reumatyzmu. Z prozdrowotnych właściwości tutejszych wód mogą też korzystać osoby walczące w przewlekłym zmęczeniem oraz te, którym dokuczają problemy z otyłością i nadciśnieniem.

2. Muzeum Zabawek

Największe w Polsce Muzeum Zabawek to 12 pomieszczeń wystawowych i ponad 5 tysięcy eksponatów, dzięki którym można poznać najważniejsze zabawki z różnych okresów historycznych. Te najstarsze pochodzą z czasów starożytnych, najmłodsze – z lat 80. XX wieku. Łącznie tworzą wyjątkową kolekcję, której chętnie poświęcają czas i mali, i dorośli turyści. Co można tu zobaczyć? Kolekcję lalek i bożonarodzeniowych szopek, figurki oraz zabawki – zarówno te najprostsze z drewna, jak i bardziej zaawansowane zabawki mechaniczne.

3. Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek w dzielnicy Kudowa-Czermna to specyficzna pamiątka historyczna. Kaplica ta przypomina o ofiarach wojen śląskich i epidemii — ludziach, którzy zginęli w rejonie Kudowy. Ich szczątki kazał zebrać proboszcz Wacław Tomaszek, który w latach 70. XVIII wieku rozpoczął budowę barokowej kaplicy, której ściany i sufit wyłożono ludzkimi szczątkami. Łącznie w kaplicy znajduje się ponad 20 tysięcy czaszek, które przypominają o kruchości ludzkiego życia. I choć Kaplica Czaszek jest atrakcją dość mroczną, wizyta w jej wnętrzu może się dla wielu osób stać wartościowym doświadczeniem.

4. Ruchoma Szopka

W Kudowe-Pstrążnej czeka na turystów Ruchoma Szopka – kolejna atrakcja, dzięki której uzdrowisko zyskało wielką sławę. Jej twórcą był Franciszek Stepan, który poświęcił ponad 20 lat życia na stworzenie drewnianych figurek. To dzięki niemu od 100 lat goście zaglądający do Kudowy mogą podziwiać oryginalne dzieło, dzięki któremu magią Bożego Narodzenia można się cieszyć o każdej porze roku.

5. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego to niewielki skansen, który powstał na terenie dawnej wsi Pstrążna (obecnie będącej jedną z dzielnic Kudowy-Zdroju). Na terenie tego muzeum zgromadzono kilkanaście cennych zabytków drewnianej architektury, dzięki którym można dbać o tradycję regionu i w ciekawy sposób upowszechniać wiedzę o historii sudeckich wsi. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Wśród znajdujących się na terenie skansenu zabytków pojawia się m.in. zajazd z Szalejowa Dolnego oraz wiatrak koźlak z Jabłowa. W miejscu tym można zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat ginących zawodów, można też poznać proces pieczenia chleba i odkrywać smak tradycyjnych wiejskich produktów.

6. Góry Stołowe

Kudowa-Zdrój otoczona jest Górami Stołowymi – częścią Sudetów, która zyskała sławę dzięki skalnym labiryntom i licznym punktom widokowym. Wypoczynek w Kudowie jest świetną okazją do wybrania się na górską wędrówkę. Jej celem może być Szczeliniec Wielki (najwyższy szczyt w Górach Stołowych) lub rezerwat „Błędne Skały”, znany doskonale fanom filmu „Opowieści z Narnii – Książę Kaspian”. Dla zmotoryzowanych turystów wyjątkowym doświadczeniem stanie się z kolei przejażdżka z Kudowy do Radkowa. Łącząca te miasta droga nie bez powodu nazywana jest Drogą Stu Zakrętów, a jej pokonanie każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij