Porady

Na co zwrócić uwagę podczas ubezpieczania samochodu w podróży?

Na co zwrócić uwagę podczas ubezpieczania samochodu w podróży?

Z całą pewnością można stwierdzić, że ubezpieczenie samochodu w podróży jest bardzo istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas planowania wakacyjnego wyjazdu. Zagwarantuje to bez wątpienia zwiększone poczucie bezpieczeństwa, dlatego jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę podczas ubezpieczania samochodu w podróży. Warto się tego dowiedzieć.

Ubezpieczenie samochodu

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupować dodatkowe ubezpieczenie samochodu tylko i wyłącznie na podróż. Jednak w obecnych czasach jest tak, że do wielu krajów można z powodzeniem podróżować z podstawowym ubezpieczeniem, jakie posiada każdy samochód w kraju. Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego posiadacza samochodu w Polsce i obowiązuje ono również za granicami kraju w wielu różnych państwach. Wśród nich można przede wszystkim wymienić Niemcy, Francję, Chorwację, Włochy czy też Wielką Brytanię.

Dodatkowe potwierdzenie

Niektóre kraje jednak wymagają w przypadku ubezpieczenia samochodowego dodatkowego potwierdzenia. Jest to tak zwana Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, który jest bardzo ważnym dokumentem. Potwierdza on zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w kraju, z którego się pochodzi. Zieloną Kartę należy posiadać w przypadku podróży do niektórych krajów. Wśród nich można wymienić takie państwa jak Białoruś, Turcja, Rosja, Tunezja czy też Ukraina. Zieloną Kartę bez większych problemów można zamówić jako dodatek do swojego ubezpieczenia komunikacyjnego zawieranego w firmie ubezpieczeniowej. Jednak warto o tym pamiętać wcześniej przed planowanym wyjazdem, ponieważ tuż przed wyjazdem może być zbyt późno na wyrobienie takiego dokumentu jak Zielona Karta.

Korzyści ubezpieczenia

Z całą pewnością można stwierdzić, że posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego jest niezwykle istotne, ponieważ ma wpływ na bardzo wiele aspektów podróżowania samochodem, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ubezpieczenie jest bardzo dobrą ochroną przed wystąpieniem różnego rodzaju niekorzystnych przypadków. Wśród nich można przede wszystkim wymienić kolizję z innym samochodem, kradzież samochodu, zniszczenie lub zgubienie dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy, a także zniszczenie auta na skutek różnego rodzaju sytuacji losowych, takich jak pożar.

Dodatkowe ubezpieczenie assistance

Do obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu można również dodać ubezpieczenie dodatkowe, którym jest assistance. Jest ono szczególnie polecane w przypadku podróżowania samochodem poza granice kraju. Ubezpieczając dodatkowo samochód można liczyć na szereg korzystnych opcji. Wśród nich wymienia się przede wszystkim możliwość holowania za granicą, zwrot kosztów noclegów w przypadku stracenia samochodu, kontynuację podróży po straceniu samochodu, a także pokrycie wszystkich kosztów, które mogą być związane z pobytem w szpitalu, zarówno kierowcy, jak i jego pasażerów. Oprócz tego dodatkowo można również liczyć na pomoc tłumacza we wszystkich spornych kwestiach.

Udostępnij