dolnyslask360.pl

Portal dla turystów

Turystyka

Najciekawsze muzea w Polsce- miejsca, które warto odwiedzić chociaż raz

Muzea często kojarzą się z nudą i zapachem stęchlizny. Jednak to coraz bardziej się zmienia, wiele muzeów stawia na nowoczesne rozwiązania, dzięki którym będą ciekawe nie tylko dla pasjonatów danego tematu, ale dla wszystkich, niezależnie od wieku. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze muzea w Polsce.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce upamiętniające wydarzenia z sierpnia 1944 roku. Otwarto je w przeddzień 60 rocznicy wybuchu powstania w dawnej Elektrowni Tramwajów w Warszawie.

Muzeum ma bogate zbiory dokumentów i pamiątek dotyczących historii powstania warszawskiego. Wiele eksponatów to dary od powstańców, mieszkańców Warszawy oraz ich rodzin. Ideą tego muzeum jest nie tylko prowadzenie działalności badawczej i edukacyjnej. Samo muzeum ma stanowić hołd wobec wydarzeń 1944 roku, a przede wszystkim wobec uczestników powstania.

Muzeum Powstania Warszawskiego to wyjątkowe miejsce, które nie tylko pokazuje historię tamtych czasów, ale wręcz pozwala poczuć emocję dawnych mieszkańców Warszawy i uczestników walk. Interaktywne muzeum nie tylko przeprowadza odwiedzających przez wydarzenia wszystkich 63 dni trwania powstania, ale też pozwala poczuć emocje uczestników. Wszystko dzięki pamiątkom powstańców, ich opowieściom, które można usłyszeć i listom które można przeczytać w różnych zaułkach muzeum. Także sama architektura muzeum pozwala poczuć się jak w Warszawie podczas powstania, pomieszczenia odzwierciedlają ruiny, kanały itp.. którymi musieli poruszać się powstańcy.

Brama Poznania ICHOT

Brama Poznania ICHOT czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego to idealny przykład jak dzięki nowym technologiom w zachęcający sposób przybliżać historię, zarówno najmłodszym odwiedzającym, jak i starszemu pokoleniu. Położone jest w Poznaniu, na Ostrowie Tumskim, czyli wyspie położonej między rzekami: Cybiną i Wartą.

Brama Poznania ICHOT to nie tylko wyjątkowe miejsce ze względu na mieszczące się w środku eksponaty. Muzeum te doceniane jest także ze względów architektonicznych. Stanowi połączenie nowoczesności z historią. Kompleks muzeum składa się współczesnego budynku głównego umiejętnie połączonego z odrestaurowanym budynkiem Śluzy Katedralnej. Oba obiekty łączy kładka przerzucona nad rzeką Cybiną.

Brama Poznania ICHOT to nie tylko dzieło architektoniczne, ale też dzieło sztuki muzealnej, które przy zastosowaniu wielu najnowszych możliwości technologicznych opowiada o historii Poznania, a przede wszystkim Ostrowa Tumskiego. Ale ta historia to też historia polskości i wszystkiego tego co było związane z monarchią wczesnopiastowską. Muzeum prowadzi odwiedzających przez cztery sale „Gród” przedstawiający historię osadnictwa na Ostrowie Tumskim, „Wodę”, której ekspozycja opowiada o Chrzcie Polski, „Złoto” i „Witraż” skupiające się na kolejnych wiekach historii toczącej się na Ostrowie Tumskim.

Centrum Nauki Leonarda da Vinci i Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Centrum Nauki Leonarda da Vinci to dwa muzea, które w swoim zamyśle powstały, by przybliżyć kwestie naukowe najmłodszym. Są to niebywale interaktywne placówki, które zyskały olbrzymią popularność nie tylko wśród dzieci i ich rodziców. Uznawane są za jedne z najciekawszych muzeów w Polsce także dlatego, że równie chętnie odwiedzają je dorośli.

Centrum Nauki Leonarda da Vinci znajduje się na podzamczu, tuż obok Zamku Królewskiego w Chęcinach, które samo w sobie też jest wart odwiedzenia. Jednak to Centrum Nauki robi największe wrażenie, liczne eksponaty w muzeum pozwalają samodzielnie przeprowadzać doświadczenia naukowe. Dzięki temu nawet dorośli mogą lepiej zrozumieć zagadnienia omawiane kiedyś na lekcjach fizyki. Do najciekawszych eksponatów zaliczyć można chociażby Koło Fizyka czy Dzwony Rurowe. Muzeum zawiera też wiele interaktywnych stanowisk takich jak Telegraf Akustyczny, Wir Wodny czy Harfa Świetlna.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie też ma na celu przybliżenie przede wszystkim dzieciom działanie różnych zagadnień naukowych. Składa się głównie z interaktywnych stanowisk, które w łatwy sposób maja przybliżyć tematy nad którymi często głowią się nawet naukowcy Nie skupia się jednak tylko na zjawiskach fizycznych czy chemicznych. Część ekspozycji dotyczy też funkcjonowania naszego ciała i umysłu.