dolnyslask360.pl

Portal dla turystów

Porady

Rakieta tenisowa dla początkującego zawodnika – jaką wybrać?

Znalezienie odpowiedniej rakiety tenisowej dla początkującego gracza może być bardzo trudne, gdy nie ma się żadnego doświadczenia w doborze takiego sprzętu. O czym warto pamiętać wtedy, gdy kupuje się rakietę do tenisa dla osoby bez doświadczenia w tym sporcie? Oto najważniejsze parametry techniczne, na które trzeba będzie wtedy zwrócić uwagę!

 

1. Materiał na rakietę tenisową

Do wyprodukowania rakiet tenisowych stosowane są różne rodzaje materiałów. Warto więc w pierwszej kolejności zobaczyć, z jakiego materiału wykonano rakietę. Jaki będzie najlepszy?

 

Przede wszystkim zaleca się korzystanie z rakiet tenisowych grafitowych, które wykonane są ze 100% grafitu albo też z kompozytu grafitowego, który jest tańszy. Grafit jest materiałem, który charakteryzuje się bardzo niskim ciężarem, bardzo dobrze pochłania wstrząsy, a także umożliwia efektywne odbijanie piłek. Właśnie dlatego grafitowe rakiety do tenisa wybierane są zarówno przez osoby początkujące, jak i przez te z większym doświadczeniem.

 

Należy natomiast unikać rakiet wykonanych z aluminium. Aluminiowa rakieta tenisowa będzie cięższa od rakiety grafitowej i nie będzie tak dobrze amortyzowała, co może zwiększać ryzyko kontuzji. Dodatkowo rakiety te nie zapewniają dobrego przeniesienia energii, więc gra się nimi po prostu trudniej.

 

Każda stworzona przez popularną markę Head rakieta tenisowa grafitowa wykorzystuje wysokiej jakości grafit, dlatego warto wziąć ją pod uwagę przy zakupach.

 

2. Waga rakiety

Jest ona powiązana z materiałem, z którego została ona wykonana. Producenci oferują swoje rakiety tenisowe w różnych ciężarach, dlatego można dobrać je do konkretnych potrzeb.

 

Gdy zamierza się zakupić rakietę dla osoby początkującej, warto zdecydować się na tę lekką. Lżejsza rakieta tenisowa będzie łatwiejsza do manewrowania dla niedoświadczonej osoby, a przy tym nie będzie ona powodowała szybkiego zmęczenia ręki. W ten sposób gra będzie jeszcze wygodniejsza i skuteczniejsza.

 

Cięższe rakiety rekomendowane są dla osób bardziej doświadczonych, ponieważ dzięki nim można uzyskać lepsze odbicie. Wymagają one jednak większych umiejętności w zakresie panowania nad rakietą oraz odbicia piłki.

 

3. Rozmiar rakiety tenisowej

Wybierając odpowiednią rakietę, warto też zwrócić uwagę na jej rozmiar, a dokładnie na długość ramy oraz na wielkość główki.

 

Najczęściej wybierane rakiety przeznaczone dla osób dorosłych mają rozmiar 27 cali, czyli długość 68,5 cm. Dla bardziej zaawansowanych osób polecane są rakiety dłuższe.

 

Gdy natomiast kupuje się rakietę tenisową dla dziecka, wtedy należy dobrać krótszy model. Jest on dopasowywany do wzrostu dziecka.

 

Warto też zwrócić uwagę na wielkość główki rakiety. Większe główki rekomendowane są dla osób początkujących, ponieważ można nimi łatwiej odbijać piłkę.

 

4. Balans rakiety

Przy wyborze odpowiedniej rakiety warto też zwrócić uwagę na to, jaki ma ona balans, czyli inaczej środek ciężkości. Jest to parametr wpływający na to, jak trzyma się rakietę i jak się nią gra.

 

Rakieta posiadająca balans na rączkę umożliwia uzyskanie lepszej kontroli, natomiast z balansem na główkę można uzyskać lepszą siłę uderzenia. Dostępne są też rakiety o neutralnym balansie.

 

Balans rakiety powinien być dobrany do indywidualnych wymagań gracza, dlatego warto przetestować różne rodzaje rakiet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *