dolnyslask360.pl

Portal dla turystów

sport a zdrowie
Turystyka

Sport a rekreacja — różnice

Słowa powszechnie znane, oba niewątpliwie kojarzące się z uprawianiem aktywności fizycznych. Kiedy więc nazywamy je sportem, a w którym przypadku używamy słowa 'rekreacja”?

Sport — zamykają się w nim wszystkie formy aktywności fizycznej, których celem jest publiczne zrzeszanie ludzi, rywalizacja między zawodnikami, zdobywanie punktów. W zależności od naszych osobistych preferencji, czy będą to skoki narciarskie, czy tenis ziemny, z zapartym tchem śledzimy dokonania uczestników. Współzawodnictwo budzi wielkie emocje. Dopingujemy, trzymamy kciuki za naszych ulubieńców, podziwiamy ich wytrzymałość. Można więc powiedzieć, że sport spełnia szeroką funkcję społeczną. Sportowe wydarzenia śledzimy, siedząc przed telewizorami, ale możemy bezpośrednio brać w nich udział, zapełniając trybuny na stadionach i boiskach.

Czym zatem jest rekreacja? Skoro pierwsze słowo miało szerszy zasięg, drugie pojęcie będzie węższe i będzie sprowadzało się do zaspokajania własnych, codziennych potrzeb, takich jak spacer po lesie, jazda na rowerze czy gra w badmintona pod blokiem. Wszystkie aktywności, które wykonujemy dla własnej przyjemności i podtrzymania dobrej kondycji fizycznej, będą formą rekreacji. Można rzec kameralnie, w gronie przyjaciół, bez współzawodnictwa, chyba że współzawodników stanowią najbliżsi.

Co wybrać? Obie formy są dobre!

Chyba każdy z nas spotkał się z wyrażeniem: sport a zdrowie. Niejednokrotnie podkreśla się zalety wysiłku sportowego – przynosi on wiele korzyści dla naszego organizmu. To, która forma aktywności jest lepsza, to oczywiście indywidualna sprawa każdego z nas. Do nas należy wybór, czy chcemy być aktywni i rywalizować między sobą, czy chcemy ruszać się więcej tylko po to, aby poprawić funkcjonowanie swojego organizmu. Niewątpliwie przy obu opcjach ciało nabiera kondycji oraz witalności.

beescrap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *