Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Jakie buty wybrać w góry dla kobiety?

3 marca 2023 buty

Przed wyjazdem na wędrówkę po górach powinno się zadbać o przygotowanie odpowiedniego sprzętu i odzieży. Ważne są zarówno lekkie namioty, praktyczne plecaki i ciepłe śpiwory, jak i odzież, która ochroni przed zimnem, przemoczeniem lub nadmiernym słońcem. Bez odpowiednich ubrań nigdy nie powinno się wychodzić w góry, zwłaszcza na kilkudniowe wyprawy. Szczególnie ważne są buty w góry, które chronią stopy. Bez nich już po kilku godzinach marszu można mieć poważne problemy z chodzeniem. Jakie buty górskie damskie są polecane?

1. Buty trekkingowe damskie na zimę i lato

2. Damskie buty trekkingowe z amortyzacją wstrząsów

3. Buty damskie w góry a ochrona przed pęcherzami i otarciami naskórka 

Trekkingi damskie powinny znaleźć się w plecaku każdej kobiety, która wybiera się na wyprawę w góry. Bez takiego obuwia trudno jest bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się po górskich szlakach. Buty przeznaczone w góry ograniczają ryzyko otarć, pęcherzy, odcisków i innych problemów, które nie pozwalają kontynuować marszu. Jak wybrać odpowiednie buty do chodzenia po szlakach w górach? Sprawdź, jakie są najważniejsze cechy butów trekkingowych.

Buty trekkingowe damskie na zimę i lato

Rozmiar butów to podstawowa kwestia w przypadku wybierania obuwia trekingowego. Za ciasne lub za duże buty powodują dyskomfort, nawet gdy wykonała je renomowana marka. Trekkingowe buty dla kobiet powinny pozostawiać nieco wolnego miejsca wewnątrz. Idealne dopasowanie do stopy sprawia, że but nie pozostawia przestrzeni dla stóp, które puchną w ciągu dnia. Dodatkowo trudno jest założyć do nich grubą skarpetkę w chłodne dni.

Po dopasowaniu rozmiaru powinno się zadecydować, czy chce się kupić buty na zimę, czy też na lato. W wyższych partiach gór temperatury są dość niskie przez cały rok. Jeśli chodzi się po wysokich szczytach, warto postawić na buty przystosowane do przemieszczania się po śliskich kamieniach, śniegu i lodzie. Jeśli preferuje się długie wędrówki po dolinach i łagodnych górkach, można z powodzeniem wybrać buty na lato. Ich podeszwa jest cieńsza, tym samym obuwie kosztuje mniej.

Damskie buty trekkingowe z amortyzacją wstrząsów

Buty trekkingowe damskie w góry powinny amortyzować wstrząsy. Amortyzacja zapobiega uszkodzeniom stawu skokowego i kości śródstopia. Specjalne podeszwy i wkładki niwelują szkodliwy wpływ poruszania się po kamieniach i innych nieprzyjaznych podłożach z dużym obciążeniem na plecach. Duże znaczenie ma zwłaszcza ochrona kostek, które często ulegają skręceniu u nieuważnych piechurów. But zakrywający kostkę usztywnia staw skokowy i sprawia, że ryzyko jego skręcenia spada. Dzięki temu podczas wędrówki nie trzeba martwić się o konieczność nagłego wezwania pogotowia górskiego z powodu błahego urazu.

Buty damskie w góry a ochrona przed pęcherzami i otarciami naskórka 

W trakcie trekkingu pokonuje się dziennie nawet 20-30 km. Tak duże odległości stanowią wyzwanie dla skóry stóp nawet gdy piechur jest dobrze przygotowany kondycyjnie do chodzenia. Wędrówka jest znacznie utrudniona, jeśli na stopach pojawią się otarcia i pęcherze. Buty odprowadzające wilgoć ze skóry chronią przed dolegliwościami tego typu. Specjalne siateczki i materiały nie dopuszczają do zbierania się potu na skórze. Skóra jest sucha nawet w przestrzeniach między palcami. Dzięki temu wieczorem po zdjęciu butów stopy odpoczywają, a ich skóra jest wolna od jakichkolwiek bolesnych otarć i podobnych zmian. Przepuszczalność powietrza ogranicza również uczucie przegrzania, dlatego jest istotna w czasie upałów.

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zintegrowane usługi sprzątania dla przedsiębiorstw
Jak zapewnić ochronę obiektu w środowisku biznesowym?
Hotel z wyżywieniem czy bez

Jesteś zainteresowany reklamą?

Hotel z wyżywieniem czy bez