Sport

Zajęcia w klubie czy domowa siłownia – co wybrać?

Zajęcia w klubie czy domowa siłownia – co wybrać?

Dbanie o formę przynosi wiele korzyści, i to nie tylko natury fizycznej, ale również psychicznej. Wiosną i latem pozostaje do dyspozycji wiele aktywności, które można wykonywać na świeżym powietrzu, lecz jesienią i zimą trzeba ćwiczyć w domu bądź w profesjonalnym klubie. Domowa siłownia czy zajęcia w klubie – które rozwiązanie będzie lepsze?

Ćwiczenia w domu dla zmobilizowanych

Ćwiczenia w domowym zaciszu można wykonywać właściwie o każdej porze, często łącząc je z obowiązkami bądź innymi aktywnościami. Przykładowo, ulubiony serial można oglądać, jeżdżąc na rowerku stacjonarnym. Z drugiej strony, domowe ćwiczenia to rozwiązanie jedynie dla osób zmobilizowanych, bowiem nie każdy ma w sobie tyle samozaparcia, by ćwiczyć, gdy w tym samym czasie można odpocząć, poczytać książkę czy wziąć relaksującą kąpiel. Ponadto, ćwiczenia w domu wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu. Absolutne minimum to orbitrek, piłki i woreczki gimnastyczne, skakanka czy hula-hop. Ci, którzy chcieliby zbudować w domu masę mięśniową, muszą dodatkowo wyposażyć się w sztangi z obciążeniem oraz innego typu sprzęt do ćwiczeń siłowych.

Czy warto ćwiczyć na siłowni?

Alternatywą dla domowych ćwiczeń jest wykupienie karnetu na siłownię, która często połączona jest z klubem fitness. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość skorzystania z różnorodnych zajęć, a także sprzętów, dzięki czemu można pracować nad kolejnymi partiami ciała. Ponadto, na siłowni często zatrudnieni są profesjonalni trenerzy, którzy mogą pomóc w doborze odpowiednich ćwiczeń, korygując jednocześnie błędy. Niestety, siłownia jest o wiele droższym rozwiązaniem, niż ćwiczenia domowe. Podstawowy karnet zwykle kosztuje około 100 zł miesięcznie, podczas gdy zakup sprzętu do siłowni domowej to spory, lecz jednorazowy wydatek. Dobrze, jeśli siłownia znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania bądź zatrudnienia – w innym przypadku często trudno zmobilizować się, by pójść poćwiczyć.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Domowa siłownia to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych bądź młodych rodziców, którzy nie mają możliwości uczęszczania na zwykłe zajęcia. Z drugiej strony ci, którzy nie potrafią zmobilizować się do ćwiczeń we własnym zakresie, powinni wybrać profesjonalny klub sportowy. Wiele z nich oferuje obecnie pakiety miesięczne, dzięki czemu nie trzeba podpisywać umowy na dłuższy okres czasu. Z uczęszczania na siłownię można więc zrezygnować na przykład w miesiącach letnich, i to bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Pakiety miesięczne są dobre dla osób, które dotąd nie uczęszczały na siłownię i nie do końca wiedzą, czy takie rozwiązanie jest dla nich dobre.

Dbanie o formę to trudne zadanie, które wymaga przede wszystkim regularności. Bez względu na miejsce wykonywania ćwiczeń, ważne, aby dbać o aktywność fizyczną przynajmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Dzięki temu można osiągnąć nie tylko szczupłą  i dobrze wyprofilowaną sylwetkę, ale i wysoki poziom zadowolenia psychicznego.

 

 

Udostępnij