Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Aparat dla podróżnika – jaki powinien być?

13 listopada 2020

Wybór najlepszego aparatu fotograficznego dla podróżnika nie jest prosty. Dostępne jest wiele opcji, a każde urządzenie ma pewne zalety, a czasem również wady. W związku z tym ciężko jest znaleźć swój ideał. Przyjrzyjmy się bliżej, jaki powinien być aparat dla podróżnika. O czym trzeba pamiętać?

Mobilny

Aparat dla podróżnika najprawdopodobniej zwiedzi całkiem pokaźny kawałek świata. W takim razie musi on być dość mobilny. Pod tą cechą kryje się kilka ważnych kwestii. Aparat musi być łatwy w przenoszeniu i lekki. Musi mieć dobre etui, które go zabezpiecza w czasie transportu, ale równocześnie musi ono być szybkie do otworzenia. Chodzi o to, by wydostanie aparatu z etui zajęło tylko chwilę. W przeciwnym wypadku może się okazać, że wspaniała okazja do zrobienia zdjęcia po prostu przeminie. Co ważne, samo urządzenie powinno być odporne na wstrząsy. Nie zawsze przecież można się zatrzymać, by zrobić zdjęcie. Czasami są one pstrykane w czasie jazdy kolejką, z grzbietu wielbłąda albo w czasie jazdy samochodem.

Metalowy

Warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonana obudowa aparatu. Najlżejszy oczywiście jest plastik, ale nie jest on trwały. Dużo mocniejszy i bardziej odporny np. na przypadkowy upadek jest metal. Nie mówimy tutaj o jakiś niezwykle ciężkich metalach. Mówimy za to o lekkim i praktycznym aluminium. Jest ono dość odporne i równocześnie się nie odkształca. To z kolei sprawia, że obudowa aparatu nie traci swojej szczelności. To bardzo ważne, bo pomaga ochronić urządzenie przed dostaniem się do jego wnętrza piasku i pyłu. Niektóre modele są też odporne na zroszenie wodą. Można więc używać ich w czasie deszczu.

Ogniskowa

Ogniskowa to długość obiektywu lub szerokość widzenia obiektywu. Można powiedzieć, że im dłuższy obiektyw (czyli dłuższa ogniskowa), tym węższy kąt widzenia i mniejszy jest też obszar obejmowany przez sam obiektyw. Z kolei im krótszy obiektyw (czyli krótsza ogniskowa), tym szerszy kąt widzenia i większy obejmowany przez niego obszar.
Łatwo więc wywnioskować, że szeroki kąt przydaje się przede wszystkim przy fotografowaniu architektury i krajobrazu. Aparat o krótkiej ogniskowej przyda się więc podróżnikom, którzy lubią upamiętniać widoczki. Długa ogniskowa umożliwia przybliżenie fotografowanego obiektu. Dzięki niej można uchwycić dobrze to, co znajduje się daleko. Pozwala ona też na spłycenie głębi ostrości i rozmycie tła. Aparat o długiej ogniskowej przyda się podróżnikom, którzy kochają detale i uwiecznianie przyrody np. zwierząt lub roślin.

Zwroty towarów do sklepu Ifriko

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zintegrowane usługi sprzątania dla przedsiębiorstw
Jak zapewnić ochronę obiektu w środowisku biznesowym?
Hotel z wyżywieniem czy bez

Jesteś zainteresowany reklamą?

Hotel z wyżywieniem czy bez