dolnyslask360.pl

Portal dla turystów

Porady

Dobra praca bez doświadczenia – czy to możliwe?

Wchodząc na rynek pracy nie zawsze możemy pochwalić się od razu bogatym doświadczeniem zawodowym. Każdy od czegoś zaczynał zanim znalazł się na wyższym stanowisku. W tym artykule zastanowimy się nad tym, czy jest szansa aby znaleźć naprawdę satysfakcjonującą pracę bez doświadczenia. Podpowiemy od czego zacząć i na co uważać podczas pierwszej w życiu rekrutacji. Według nas, każdy bez większego trudu powinien szybko znaleźć coś co powinno go zainteresować.

Kilka wskazówek o tym jak znaleźć dobrą pracę bez doświadczenia

Poszukiwania pracy gdzie nie potrzebne są specjalne kwalifikacje, nie zaliczają się do najtrudniejszych. Właściwie na każdym kroku znajdziemy oferty pracy dla każdego. Są to zazwyczaj stanowiska fizyczne gdzie praca jest mało skomplikowa. Jednak mimo to może być bardzo męcząca i nie każdy da radę wytrzymać tam długo. 

Jeżeli chcemy szybko znaleźć pracę, warto na samym początku popytać ludzi w swoim otoczeniu czy może w ich firmach nie potrzebują dodatkowego pracownika. Czasem ktoś niespodziewanie się zwolni i w pierwszej kolejności przyjmowani są znajomi innych pracowników, co oszczędza wiele czasu na zamieszczanie ofert i bardziej skomplikowaną rekrutację.

Najlepszym źródłem ofert pracy jest sam Internet. Na stronach internetowych bez problemu znajdziemy ogłoszenie, które powinno nas zainteresować. Sporą część zajmują właśnie te, które nie wymagają wcześniejszego doświadczenia. Aplikując na dane stanowisko warto od razu skontaktować się z daną firmą na przykład telefonicznie. Nie będą oni zapewne szczegółowo przeglądali wszystkich ofert, jeżeli nie są tu potrzebne specjalne klasyfikacje.

Czy CV jest potrzebne do pracy bez doświadczenia?

Zacznijmy od tego, że jeżeli pierwszy raz szukamy pracy to prawdopodobnie nie będziemy mieli wiele do wpisania w naszym CV. Mogą znaleźć się tam ukończone kursy, szkolenia czy też wykształcenie, ale to akurat ma większe znaczenie w bardziej specjalistycznych branżach. Tak naprawdę przyjęło się tylko, że CV jest nam potrzebne do rekrutacji, ale często pracodawca zagląda tam tylko po to, aby znaleźć do nas kontakt. 

Mimo wszystko, warto jednak dołączyć taki dokument aplikując na wybrane stanowisko. Firma może podejść do nas wówczas bardziej profesjonalnie. Pisząc krótką wiadomość ograniczającą się do prośmy o kontakt zwrotny i paru dodatkowych zdań, możemy zostać szybko pominięci przez rekruterów. Jeżeli jednak w danej firme czas gra znaczącą rolę to prawdopodobnie plik ten nie będzie miał większego znaczenia.

Praca bez doświadczenia na początek – co polecamy?

Początki bywają trudne, ale nie dla każdego. Jeżeli nigdy wcześniej nie podejmowaliśmy żadnej pracy i nie wiemy jeszcze jak dokładnie to wszystko wygląda, to prawdopodobnie nie obejdziemy się bez dreszczyku emocji. Dobrym pomysłem będzie poproszenie zaufanej osoby, aby pomogła nam znaleźć w okolicy dobrą firmę na start lub podpytać na co powinniśmy uważać podczas aplikacji.

Na samym początku dobrze jest zacząć od mało wymagających branż. Może być to fast food, wykładanie towaru, praca w restauracji czy też na magazynie. W ten sposób uświadomimy sobie, że nie każdy ma łatwo w życiu i każdą pracę powinno się szanować.

Jeżeli jednak preferujemy pracę w biurze to nic nie szkodzi na przeszkodzie aby ją zdobyć. Stanowiska obsługi klienta również nie wymagają wcześniejszego doświadczenia zawodowego. Wystarczy jedynie dla pewności powtórzyć podstawową obsługę pakietu MS Office, jeżeli ktoś będzie tego od nas wymagał.

Oferty pracy tego typu bez problemu znajdziemy w Internecie na różnego typu portalach. Godna polecenia jest strona GoWork, gdzie znajdziemy tylko sprawdzone ogłoszenia. Klikając w link praca na dolnymśląsku trafimy na przykład na ciekawe stanowiska pracy w województwie dolnośląskim.

Na jaką wypłatę można liczyć bez doświadczenia?

Wbrew pozorom, pierwsza praca nie musi oznaczać najniższej z możliwych pensji pracowniczych. Jeżeli zdecydujemy się na przykład na stanowisko związane z niełatwą pracą fizyczną, wówczas prawdopodobnie stawka godzinowa będzie wyższa od tej przeciętnej. To samo może dotyczyć bardziej odpowiedzialnych i wymagających stanowisk pracy. Wszystko też zależy oczywiście od wielkości danej firmy i zasad jakie tam panują. Jeżeli pracodawca ustalił, że każdy pracownik zaczyna od najniższej krajowej i dopiero potem może liczyć na większą miesięczną sumę na koncie, to będziemy musieli już się z tym pogodzić.

Zazwyczaj jednak pracodawca oferuje najniższą krajową na start ale do tego dochodzą różne premie. Przykładowo jeżeli pracownik pracuje na nocnej zmianie lub w święto, może liczyć na nawet podwojoną dniówkę. Warto zorientować się jak wyglądają kwoty te w danym okresie i jakie ulgi nam przysługują. Nie trudno trafić na nieuczciwego pracodawcę, który zaproponuje nam niższą stawkę niż minimalna. Osoby studiujące i uczące się do 26 roku życia nie muszą na przykład odprowadzać podatku, przez co dostają od razu na rękę stawkę brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.