Województwo Podkarpackie to region, który słynie z licznych atrakcji turystycznych. Bez wątpienia znajdziemy tu wiele miejsc wartych odwiedzenia na weekendowy wypad z rodziną lub przyjaciółmi. Co warto zobaczyć na Podkarpaciu?
Co warto zobaczyć na Podkarpaciu?
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie to zabytkowy obiekt zamkowy, który powstał w XVI wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, który uważany jest za kwintesencję polskiego renesansu. Zamek jest malowniczo położony w okolicy Pogórza Przemyskiego i warte jest odwiedzenia ze względu na swoją architekturę, historię i zachowane do dziś oryginalne wnętrza.
Rezerwat przyrody Stawki
Rezerwat przyrody Stawki to kolejna ciekawa atrakcja na Podkarpaciu. Znajduje się on w województwie podkarpackim, niedaleko miejscowości Bolestraszyce. Rezerwat ten powstał w 1960 roku i zajmuje powierzchnię około 40 hektarów. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele interesujących gatunków roślin, ptaków i ssaków. Miejsce to jest idealne dla miłośników przyrody i turystyki pieszej.
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim to kolejny zamek, który warto zobaczyć będąc na Podkarpaciu. Jest to zamek obronny z XIV wieku, który został wybudowany na wzgórzu nad rzeką Wisłą. Dziś zamek jest w znakomitej kondycji i odrestaurowany, a na jego terenie znajduje się m.in. centrum dziedzictwa szkła oraz arboretum. Z mebli zachowała się sala balowa urządzona w XVIII wieku oraz kilka pokojów gościnnych i prywatnych.
Jakie są ciekawe miejsca na Podkarpaciu?
Bieszczady
Bieszczady to beskidzki pas górski, który jest zdecydowanie największą atrakcją turystyczną Podkarpacia. Piękno i nieskażona natura tego regionu przyciąga co roku tysiące turystów z kraju i z zagranicy. Bieszczady oferują możliwość uprawiania turystyki pieszej i wędrówki po malowniczych szlakach, a także jazdy konnej czy kolarstwa górskiego. Warto zobaczyć m.in. najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę, czy zabytkowe cerkwie na terenie regionu.
Widokowy Szlak w Bukowcu
Widokowy Szlak w Bukowcu to kolejna ciekawa propozycja dla miłośników turystyki pieszej. Jest to malowniczy szlak turystyczny, który wiedzie po leniwych wzgórzach i pozwala podziwiać piękne krajobrazy Podkarpacia. Na trasie szlaku znajdziemy wiele interesujących miejsc, m.in. ruiny zamku Lubomirskich, kapliczkę z XVIII wieku czy punkty widokowe umożliwiające podziwianie panoramy regionu.
Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Podkarpacia. Skansen ten prezentuje kulturę i tradycje Łemków – grupy etnicznej, która zamieszkuje ten region od wieków. Na terenie skansenu znajdują się liczne drewniane cerkwie, chaty i zabudowania gospodarcze, które w przepiękny sposób odzwierciedlają charakterystyczne dla Łemków tradycje i zwyczaje.
Gdzie warto się wybrać na wycieczkę na Podkarpaciu?
Rymanów
Rymanów to niewielkie miasteczko, które położone jest nad rzeką Tabor. To idealne miejsce dla osób, które szukają spokoju i ciszy w pięknej okolicy. W Rymanowie warto zobaczyć m.in. historyczne kościoły, malowniczy rynek oraz piękne zabytki architektoniczne. W okolicy miasta znajduje się wiele szlaków turystycznych, dzięki którym można poznać uroki Pogórza Karpackiego.
Krosno
Krosno to miasto, które słynie z produkcji i sprzedaży szkła. Na terenie miasta znajduje się Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie można zobaczyć jak powstaje szkło i kupić wyjątkowe pamiątki. Poza tym, warto zobaczyć m.in. zabytkowy ratusz, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej czy Kolejkę Wąskotorową z Bieszczadzkiego Towarzystwa Leśnego.
Rzeszów
Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego i jedno z większych miast Podkarpacia. Warto tu zobaczyć m.in. zabytkowe kamienice na Starym Mieście, katedrę pw. św. Stanisława i św. Wojciecha oraz piękny zamek Lubomirskich. Rzeszów to także dobra baza wypadowa np. do Bieszczadów czy Pogórza Karpackiego.
Jakie atrakcje turystyczne są popularne na Podkarpaciu?
Łemkowski Skansen w Nowosiółkach
Łemkowski Skansen w Nowosiółkach to kolejna propozycja dla osób, które chcą poznać tradycje i kulturę Łemków. Skansen ten prezentuje życie i zwyczaje Łemków, a na terenie skansenu znajdziemy wiele drewnianych domów, cerkwi i innych obiektów związanych z tą grupą etniczną. Warto zobaczyć m.in. malowniczą chatę jurtę, cerkiew pw. św. Michała Archanioła czy zagrodę wiejską z XIX wieku.
Sobień – pałac w Wiśniczu
Pałac w Wiśniczu to obiekt związany z historią Polski i regionu podkarpackiego. Zamek ten stanowił schronienie dla Jana III Sobieskiego podczas oblężenia Wiednia w 1683 roku. Pałac rozbudowywany był przez kolejne wieki i dziś stanowi przykład barokowej architektury w Polsce. Warto zobaczyć m.in. wieże pałacowe, malowniczy ogród angielski czy salę balową.
Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie to największe sztuczne jezioro w Polsce, położone na Rzece Solinka na terenie województwa podkarpackiego, pomiędzy Bieszczadami a Pogórzem Przemyskim. Powstało w wyniku budowy zapory i elektrowni wodnej w Solinie, która została zakończona w 1968 roku. Jezioro Solińskie zajmuje powierzchnię około 22 km², a jego maksymalna głębokość wynosi 60 metrów. Długość linii brzegowej jeziora wynosi około 130 km. Na jeziorze znajduje się wiele zatok, półwyspów oraz wysp, co nadaje mu malowniczy i bardzo atrakcyjny dla turystów wygląd. Jezioro Solińskie jest ważnym ośrodkiem turystyczno-rekreacyjnym, szczególnie dla miłośników sportów wodnych, takich jak żeglarstwo czy kajakarstwo. Dookoła jeziora znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, kempingów i plaż. W okolicy można również uprawiać turystykę rowerową czy spacerową. Warto zwiedzić również zaplecze naukowe i techniczne zapory solińskiej oraz pobliską zamek w Lesku czy cerkiew w Lutówce. Jeżeli pogoda na to pozwala, z wysokości zapory można podziwiać wspaniałe, panoramiczne widoki na Bieszczady i jezioro. Jezioro Solińskie pełni również ważną rolę w gospodarce wodnej i energetycznej Polski. Jest integralną częścią systemu Kaskady Czorsztyńskiej, który stanowi kilka sztucznych jezior i zapór wodnych w górnej części zlewni Sanu. W związku z tym produkuje się energię elektryczną, a także chroni się przed szeroko rozumianymi skutkami suszy i powodzi.