dolnyslask360.pl

Portal dla turystów

Lifestyle

Jak wybrać bieliznę termoaktywną na wyjazd w góry?

W ostatnich latach zapanowała prawdziwa moda na uprawianie sportu. Popularne stały się trenerki, które potrafią swoją energią ruszyć z kanapy nawet największego lenia. Prawda jest taka, że nie zawsze chce nam się ćwiczyć. Zwłaszcza kiedy za oknem wieje wiatr i jest prawdziwa plucha. Znacznie łatwiej ćwiczy się wiosną, kiedy to temperatura jest optymalna i sprzyja uprawianiu aktywności fizycznej, na przykład na zewnątrz.

Jak uprawiać sport zimą?

Niskie temperatury na zewnątrz wcale nie oznaczają, że trzeba rezygnować z aktywności fizycznej. Przecież nawet zimą można szaleć na górskich stokach i doskonale czuć się, mimo panującego wokół mrozu. Najważniejsze jest jednak to, aby dobrze się przygotować do sezonu jesienno-zimowego. I nie chodzi tu tylko o poprawienie kondycji, ale przede wszystkim przygotowania dobrego ekwipunku – w tym odpowiedniego stroju do uprawiania sportu zimą. Jednym z pierwszych pytań jakie nasuwa się podczas kompletowania takiej wyprawki jest to, jak wybrać bieliznę termoaktywną? To doskonałe pytanie, zwłaszcza dla osób planujących aktywnie odpocząć na przykład na wyjeździe zimowym w górach.

Czym różni się bielizna termoaktywna od termicznej?

Zanim przejdziemy do omawiania tego, jak wybrać bieliznę termoaktywną, warto przede wszystkim poukładać nieco nomenklaturę. W dzisiejszych czasach, kiedy na rynku pojawia się tysiące nowości rok rocznie, można bardzo łatwo pogubić się w niektórych kwestiach. Bielizna termiczna, to taka, która ma chronić organizm przed utratą ciepła. Warto na wyjazdy w zimne miejsca zaopatrzyć się w takie ubranie, ponieważ dzięki temu można zarzucić na wierzch coś znacznie lżejszego niż watowaną kurtkę czy wełniany sweter. Z kolei bielizna termoaktywna to coś zupełnie innego. Celem takiej odzieży jest regulowanie ciepłoty ciała. Uprawiając sport zimowy – na przykład jeżdżąc na nartach – to mimo tego, iż na zewnątrz jest zimno, to organizm człowieka, pod wpływem wysiłku nadal się nagrzewa i poci. Bielizna termoaktywna ma za zadanie skutecznie odprowadzić pot, dzięki czemu organizm ma stabilną temperaturę ciała.

Jak wybrać bieliznę termoaktywną?

Wybór bielizny termoaktywnej warto rozpocząć od określenia tego, w jakim celu będziemy ją nosić. A zatem należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki sport będziemy w niej uprawiać. Słowo „bielizna” nie oznacza tu wcale pary fig oraz biustonosza. Raczej są to legginsy i koszulka. Na zimowe wyjazdy warto zaopatrzyć się w koszulkę z długim rękawem. W okresie wiosennym czy letnim, znacznie wygodniej ćwiczy się w T-Shircie wykonanym z materiału termoaktywnego. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru. Mimo, że spora część osób lubi ćwiczyć w obszernych dresach czy luźnej bluzce, termoaktywna bielizna bezwzględnie powinna możliwie najmocniej przylegać do naszego ciała. Ma to być niejako nasza druga skóra, dlatego nie powinno się kupować jej zbyt luźnej. Z kolei nie może być ona również zbyt ciasna. Wtedy za bardzo będzie krępować nasze ruchy, przez co wykonywanie sportowych czynności może być bardzo uciążliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *