Porady

Jak wybrać dobre obrazy na ścianę?

Jak wybrać dobre obrazy na ścianę?

Inwestycje w sztukę stają się przede wszystkim modne. Coraz częściej szukamy atrakcyjnych obrazów, które świetnie się prezentują, wprowadzają klimat, a w wielu przypadkach po latach zyskują na wartości. Oryginalne prace młodych twórców to także sposób na to, by nadać wnętrzom nieszablonową oprawę, ponieważ tego typu obrazy bardzo często są unikatowe, więc nie znajdziemy ich ani w sieciówce, ani na ścianie u sąsiada. A to sprawia, że w czasach dość dużej unifikacji można się wyróżnić.

Dobierz obraz do siebie

Oczywiście to, jakie obrazy na ścianę wybierzemy, jest odzwierciedleniem gustu, wrażliwości, panującej mody. Poza tym należy zadbać o odpowiednią ekspozycję. By praca robiła wrażenie, warto ją powiesić w widocznym miejscu. Świetnie sprawdza się białe lub szare tło lub wzory, które jednak nie będą przytłaczać dzieła sztuki. W końcu to ono jest do podziwiania niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na nowoczesne, czy też klasyczne malarstwo. Bardzo dobrze prezentują się obrazy na ścianę surową, o fakturze starej cegły, a nawet drewna. Oczywiście trzeba przemyśleć też oświetlenie. Warto wykorzystać światło dzienne oraz w taki sposób ustawić reflektory czy lampy, by podkreślać walory dzieła, a ich nie tuszować. Bardzo ważnym aspektem jest także to, by do obrazu był dostęp. Chodzi o to, że widz musi mieć przestrzeń, by dojrzeć szczegóły, ale też spojrzeć na całość. W związku z tym większe formaty będą potrzebować dużo miejsca na ścianie i przed nią, a małe proporcjonalnie mniej. Niezwykle atrakcyjnie wyglądają również galerię obrazów.

W ramie czy bez ramy?

Wiele osób obrazy na ścianę uzupełnia również ramami. Mają one walory dekoracyjne, a także są praktyczne. Skutecznie zabezpieczają płótno przed zniszczeniem, sprawia, że całość wygląda doskonale, nawet jeśli naddatek pracy nie jest do końca wykończony. Oczywiście w modzie są także obrazy bez ram. Po tego typu rozwiązania sięga na przykład styl shabby. Dzięki temu udaje się uzyskać efekt artystycznej niedbałości. W takim wydaniu świetnie prezentują się abstrakcyjne obrazy na ścianę. To także częsta dekoracja w minimalistycznych i skandynawskich wnętrzach, które ograniczają ilość zbędnych dodatków. Warto pamiętać o tym, że nieoprawione prace są lżejsze, ale też bardziej podatne na uszkodzenie. W każdym wariancie malarstwo musi znajdować się na wysokości wzroku. Niektórzy także stawiają obrazy na blatach, podłodze, meblach. Szczególnie duże formaty prezentują się w takiej aranżacji niezwykle atrakcyjnie.

Udostępnij