Jaskinia Malinowska to jedno z tajemniczych miejsc Beskidu Śląskiego. Ukryta w pięknych i dzikich krajobrazach tych gór przyciąga miłośników przygód i tajemniczych opowieści. W tym artykule przyjrzmy się bliżej temu niezwykłemu miejscu, jego historii oraz zwiedzaniu interesujących zaułków odkrytych przez ludzi odważnych i niewiarygodnych.
Historia Jaskini Malinowskiej
Znana od bardzo dawna
Jaskinia Malinowska znana jest od bardzo dawna. Jej istnienie zawdzięcza do zbudowania malinowskiej skały, które miały miejsce w Beskidzie Śląskim, który jest oznaczony przez diabazy wznoszące się na wysokość na 1160 m n.p.m. Jaskinia była znana, zwiedzana oraz wspomniana w różnych dokumentach, co poświadcza o dużym zainteresowaniu.
Jej związek z XVI i XVII wiekiem
Jaskinia Malinowska miała swój związek z XVI i XVII wiekiem, kiedy to była schronieniem dla różnych wygnańców, będących przeciwnikami religijnymi. Miała w tym czasie wykorzystanie jako miejsce odbywania zborów, jak i tajnych rytuałów panujących wówczas w Beskidzie. Husyta i ewangelicy przybywający w tamtych czasach mieli szansę na schronienie i pielęgnowanie swojej wiary.
Opis inwentarzowy jaskini
Pełny opis inwentarzowy Jaskini Malinowskiej został sporządzony w 1954 roku. Zawiera szczegółowe informacje o jaskini oraz plan z przekrojami poprzecznymi oraz zdjęcia tej zachwycającej atrakcji turystycznej. Dzięki takim informacjom, można zyskać pełny obraz tego miejsca oraz jego niezwykłej historii.
Jak dotrzeć do Jaskini Malinowskiej?
Przełęcz Salmopolska jako punkt wyjścia
Przełęcz Salmopolska jest doskonałym punktem wyjścia dla osób pragnących odwiedzić Jaskinię Malinowską. Do przełęczy można dotrzeć samochodem czy autobusem, skąd zaprowadzi nas znakami wspinająca się szosa przez las aż do miejsca docelowego.
Wejście do Jaskini Malinowskiej
Wejście do Jaskini Malinowskiej znajduje się na zboczach Malinowskiej Skały. Warto kierować się grzbietem w kierunku Malinowskiej, skąd dzieli nas już tylko kilkusetmetrowa wspinaczka do wejścia do jaskini.
Zwiedzanie Jaskini Malinowskiej
Niezbędna latarka podczas eksploracji
Przed wejściem do jaskini warto zaznaczyć, że będzie nam potrzebna latarka. Opadając w dół kilka metrów, będziemy poruszali się w niedostępnych miejscach, w których konieczne będzie oświetlenie. Możliwość zobaczenia tego, co się przed nami otwiera, z naturalnego otworu wejśćiowego warto jednak wykorzystać.
Wejściowy otwór jaskini
Wejściowy otwór jaskini jest dość wąski, ale ma wystarczająco miejsca, aby dało się wnieść linię techniczną na 10 metrach długości. W chłodniejsze dni temperatura w jaskini utrzymuje się na stałym i niewysokim poziomie, ale dla turystów nie stanowi to problemu.
Szczeliny i korytarze wewnątrz jaskini
Po zejściu do jaskini, zwiedzający mogą eksplorować korytarze oraz pionowe odcinki szczeliny oraz obejrzeć liczne bóstwa wodne, które tworzą niesamowite formacje naciekowe. Samych partii jaskini jest wiele, lecz każda z nich ukrywa ciekawe sekrety chronione przez wieki.