Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Jaskinia Na Pomezí, Czechy: tajemniczy świat podziemnych cudów

2 maja 2023 jaskinia na pomezi

Jaskinia Na Pomezí to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Czechach, słynąca przede wszystkim z niesamowitych formacji naciekowych i krystalicznych jeziorek. Znajduje się w Lipové Lázně, w Republice Czeskiej. Jaskinia położona jest na wysokości 390 metrów, jej całkowita długość wynosi 390 metrów. Jest to największy system jaskiń w wyniku zjawiska krasowego na całym obszarze Czech.

Co to jest Jaskinia Na Pomezí?

Historia odkrycia

Pierwsze odkrycia jaskiń na Pomezí miały miejsce już w 1936 roku. Wówczas częściowo został zbadany system jaskiń znajdujących się między Lipovou a przełęczą Na Pomezí. W 1949 roku jaskinie zostały całkowicie zbadane i udostępnione do zwiedzania. Jedną z najciekawszych atrakcji jest rozpoczynająca zwiedzanie sztucznie przebita sztolnia.

Jakie skały tworzą jaskinię?

Jaskinia Na Pomezí powstała w wyniku rozpuszczania marmuru. Znajdujące się w niej formacje naciekowe wykonane są z wapienia krystalicznego. To właśnie dzięki niemu jaskinia ta wyróżnia się na tle innych zjawisk krasowych w Czechach.

Ile wynosi długość jaskini?

Jaskinia Na Pomezí jest największym systemem jaskiń w wyniku zjawiska krasowego na całym obszarze Czech. Całkowita długość jaskini wynosi 390 metrów.

Jakie cuda kryje w sobie Jaskinia Na Pomezí?

Najpiękniejsze nacieki

Jaskinia Na Pomezí słynie głównie ze swoich wspaniałych nacieków, w tym stalaktytów i stalagmitów, które przyjmują niezwykłe kształty. Jednym z najpiękniejszych nacieków jest „stalagnat“, który rośnie“ na brzegu sintrowego jeziorka. Sintre to małe krystaliczne struktury, które powstają w wyniku rozpuszczenia w wodzie różnych minerałów. W Jaskini Na Pomezí występują też inne rzadkie formacje naciekowe, w tym sople lodowe i kryształy.

Jakie formacje krasowe są widoczne w jaskini?

Jaskinia Na Pomezí kryje w sobie wiele formacji krasowych, takich jak szata naciekowa czy rozwidlenia podziemnych korytarzy. Najważniejszą atrakcją jest jednak Salla Terrena – ogromna sala, w której dominuje rozległa, stożkowata krokwia. Można w niej podziwiać również wiele innych wyjątkowych formacji krasowych.

Jeziorka w jaskini – jak powstały?

Jaskinia Na Pomezí słynie także z niesamowitych krystalicznych jeziorek, które powstały w wyniku zjawiska krasowego. Główną przyczyną powstawania jeziorek są wody podziemne, które rozpuszczają skały podziemne, tworząc przestrzenie w jaskini. W wyniku zjawiska krasowego powstają wyjątkowe arkusze skalne, leje, a także wspaniałe jeziorka, które przyciągają uwagę turystów z całego świata.

Jakie są najciekawsze fakty związane z Jaskinią Na Pomezí?

Podziemna fauna

Jaskinia Na Pomezí to miejsce o wyjątkowej faunie. Znajdują się tam m.in. nietoperze, pająki, ślimaki i wiele inne gatunki zwierząt dostosowanych do życia w podziemnym środowisku.

Jakie wydarzenia miały miejsce w Jaskini w przeszłości?

Jaskinia Na Pomezí była również świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Według legendy, w podziemnych korytarzach schroniła się niewiasta, która uciekała przed wrogami swojego męża. W czasie II wojny światowej jaskinia służyła jako schronienie dla miejscowej ludności i partyzantów.

Która część jaskini jest najpiękniejsza?

Trudno wybrać jedną konkretną część Jaskini Na Pomezí, która byłaby najpiękniejsza. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest Salla Terrena – sala, w której można podziwiać wspaniałe nacieki, jeziorka i formacje krasowe. Jednak każde miejsce w Jaskini Na Pomezí jest wyjątkowe i warte zobaczenia.

Jak zwiedzać Jaskinię Na Pomezí?

Jakie trasy zwiedzania są dostępne?

Jaskinię Na Pomezí można zwiedzać na dwóch trasach turystycznych. Pierwsza trasa prowadzi przez Sallę Terrenę, włochatą salę, która niesie ze sobą wiele tajemnic i legend. Na drugiej trasie można podziwiać niesamowite formacje naciekowe, w tym kolumny naciekowe i szereg sal połączonych ze sobą korytarzami.

Na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania?

Podczas zwiedzania Jaskini Na Pomezí warto zwrócić uwagę na ogromną różnorodność formacji krasowych i nacieków, a także wyjątkowe kolory i struktury skalne. Szczególnie polecamy zwrócenie uwagi na stalaktyty i stalagmity, które zachwycają swoją wielkością i kształtem.

Czy trzeba kupować bilety z wyprzedzeniem?

Jaskinię Na Pomezí najlepiej odwiedzić z biletem z wyprzedzeniem, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona. Bilety można nabyć na miejscu lub przez internet.

Dlaczego warto odwiedzić Jaskinię Na Pomezí?

Jaskinia Na Pomezí wyróżnia się na tle innych jaskiń w Czechach przede wszystkim swoją niezwykłą fauną i florą. Można w niej podziwiać rzadkie gatunki roślin i zwierząt, które dostosowały się do życia w podziemnym środowisku. Ponadto, jaskinia ta słynie również ze swoich wspaniałych formacji naciekowych i krystalicznych jeziorek.

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zwroty produktów zakupionych w Homla
Studia podyplomowe
KATAR

Jesteś zainteresowany reklamą?

KATAR