Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

11 lutego 2021 wrocław

Na jedno z kluczowych pytań musi sobie odpowiedzieć każda osoba zainteresowana zakupem nieruchomości. Na polskim rynku znajduje się wiele interesujących ofert mieszkań na sprzedaż pochodzących zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wybierając nieruchomość w nowym budownictwie mamy nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie z „drugiej ręki”, możemy się do niego wprowadzić z dnia na dzień. Sprawdzamy, jakie lokale cieszą się ogromną popularnością na Dolnym Śląsku.

Rynek pierwotny w województwie dolnośląskim

Popularny turystycznie region Polski przyciąga nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale też wieloma możliwościami zawodowymi. Dolny Śląsk jest także ważnym ośrodkiem edukacyjnym. Wrocław należy do popularnych miast studenckich. Przez województwo dolnośląskie przebiega wiele dróg krajowych oraz lokalnych. Mieszkania od dewelopera położone na obrzeżach lub poza granicami stolicy Dolnego Śląska są doskonale skomunikowane z dzielnicami centralnymi.

Pierwotny rynek nieruchomości w południowo-zachodniej części Polski stale się rozwija. Nowe mieszkania dolnośląskie są najczęściej wybierane przez młode i aktywne zawodowo osoby oraz rodziny z dziećmi. Nowoczesne osiedla mieszkaniowe mają dostęp do rozległych terenów zielonych, w tym tras pieszo-rowerowych czy skwerów. W pobliżu inwestycji deweloperskich zlokalizowane są liczne punkty handlowo-usługowe, osiedlowe kluby fitness, place zabaw oraz boiska sportowe. 

Rynek wtórny w województwie dolnośląskim

Mieszkania z „drugiej ręki” są idealnym wyborem dla osób, którym zależy na konkretnej lokalizacji i możliwości wprowadzenia się praktycznie od zaraz. Zainteresowani kupnem nieruchomości z rynku wtórnego mają też większe pole do popisu, jeśli chodzi o negocjowanie warunków umowy czy ceny. Mieszkania są zazwyczaj kompleksowo wyposażone i dostępne „od ręki”. W większości przypadków znajdują się w bliskiej odległości od centrum miasta, placówek edukacyjnych oraz kulturalnych.

W województwie dolnośląskim nie brakuje ofert mieszkań na sprzedaż z rynku wtórnego. Do wyboru mamy nieruchomości w blokach z wielkiej płyty, nowoczesnych budynkach lub przedwojennych kamienicach, które zostały odrestaurowane. Kupując lokal z „drugiej ręki” musimy się jednak liczyć z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. Czasami konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej, gazowej czy wodociągowej. Nabywcy takiego mieszkania  muszą też zapłacić podatek o czynności cywilnoprawnych, w wysokości 2% od jego wartości.

Co wybrać – nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego? Wiele zależy od naszych osobistych preferencji. Osoby poszukujące ciszy i spokoju często wybierają nowe mieszkania zlokalizowane w pobliżu górskich pasm. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się nieruchomości znajdujące się w niewielkiej odległości od stolicy Dolnego Śląska – na przykład w Jeleniej Górze, Kłodzku, Szklarskiej Porębie, Legnicy, Karpaczu czy Świdnicy.

 Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Formalności związane z budową domu
Zdrowe przekąski w pracy
Środki na trawienie czy zmiana diety

Jesteś zainteresowany reklamą?