Gruntowne porządki w domu to rytuał, powtarzany cyklicznie, najczęściej z okazji świąt lub na wiosnę. Nie każdy je lubi, ale niezaprzeczalnie od czasu do czasu warto je zrobić, chociażby po to, aby pozbyć się niechcianych przedmiotów, zwierzęcych lokatorów, czy zdezynfekować powierzchnie. W tym artykule zdradzimy co warto wyszorować przy okazji takich porządków oraz na co zwrócić szczególną uwagę.
Pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów.
Jeśli mieszkasz dłuższy czas w jednym miejscu, zapewne udało Ci się zgromadzić mniejsze lub większe ilości tzw. „przydasiów”, czyli przedmiotów, których nie używasz, ale na wszelki wypadek są. Warto zrobić z nimi porządek. Możesz założyć, że jeśli nie użyłaś ich przez ostatnie 2-3 lata, prawdopodobnie nie użyjesz ich przez kolejne lata. Zgromadź je w jednym miejscu a potem zutylizuj zgodnie z przyjętymi zasadami. Pamiętaj, że elektrośmieci czy farby należy odnieść do specjalnego punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych.
Przeczyść rury i odpływy.
Aby zapobiec zatkaniu odpływów i konieczności interwencji hydraulika, warto dbać o czystość rur kanalizacyjnych. Popularnym domowym sposobem na przeczyszczenie kanalizacji jest dodanie sody oczyszczonej, a następnie ciepłego octu. Po około 20 minutach spłucz mieszaninę bieżącą wodą z kranu. Idealnie nadaje się do regularnego, prewencyjnego czyszczenia rur, aby zapobiec gromadzeniu się osadów. Soda oczyszczona to uniwersalny środek do czyszczenia i zamówisz ją w sklepie internetowym https://czystyszop.pl/, oferującym również szeroki wybór rękawic jednorazowych, również niezwykle przydatnych w pracach porządkowych.
Jeśli okaże się, że metoda nie zadziała, możesz zaopatrzyć się w tzw. udrażniacze do rur – silnie działające środki chemiczne w postaci żelu lub granulek. Podczas pracy należy nosić wielorazowe lub jednorazowe rękawice ochronne i wietrzyć pomieszczenie, ponieważ substancje te są szkodliwe dla zdrowia.
Wyczyść fugi.
Zamiatanie lub przetarcie mopem podłogi na mokro najczęściej nie usunie brudu nagromadzonego w fugach. Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, że ciemnobrązowe przerwy między kaflami mają w istocie zupełnie inny kolor! W sklepach dostępne są skuteczne środki do profesjonalnego i domowego czyszczenia fug. Należy jednak mieć na uwadze, że mogą to być substancje chemicznie bardzo silnie podrażniające skórę i drogi oddechowe. Stąd używając ich, należy zachować maksimum ostrożności i używać rękawiczek ochronnych, a wdychaniu niebezpiecznych oparów skutecznie zapobiegnie maseczka. Po użyciu środka warto przewietrzyć pomieszczenia.
Dezynfekcja.
Przy okazji gruntownych porządków warto zadbać o dezynfekcję łazienki, miejsca, na którym przygotowujemy pożywienie lub miejsc zabaw naszych pociech. Zamiast standardowego płynu do czyszczenia podłóg warto raz na jakiś czas użyć środka nie tylko ładnie pachnącego, ale i bezwzględnego wobec drobnoustrojów chorobotwórczych.