Urlop

Pomysł na weekend Śląsk, czyli miejsca warte uwagi

Pomysł na weekend Śląsk, czyli miejsca warte uwagi

Śląsk od wielu lat przyciąga z roku na rok mnóstwo turystów, którzy spragnieni są pięknych widoków, historycznych zabytków oraz przepysznego, lokalnego jedzenia. W tej części Polski tego wszystkiego na pewno nie zabraknie. Można więc udać się na Śląsk na dłuższe wakacje, jak i na weekend o każdej porze roku. I to zawsze będzie udany wyjazd. Dlaczego warto przyjechać w te rejony? Jakie atrakcje czekają na turystów? Czego obowiązkowo trzeba spróbować? Poniżej, kilka cennych wskazówek.

Pomysł na weekend Śląsk

Śląsk zaspokoi turystów, którzy preferują aktywny wypoczynek, zwiedzanie jak i relaks w przyjemnych warunkach. Szczególnie nie brakuje tu zabytków, które warto zobaczyć i to z całymi rodzinami oraz przyjaciółmi. Jednym z takich miejsc wartych uwagi jest niewątpliwie Zamek Ogrodzieniec, który zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych na Szlaku Orlich Gniazd oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wyjątkowy klimat, zapierające dech mury pozwolą każdemu odwiedzającemu przenieść się o kilkadziesiąt lat wstecz. Po intensywnym zwiedzaniu, można usiąść i napić się kawy w bardzo przyjemnych kawiarenkach, których na terenie zamku nie brakuje. Zamek jest dość sporych rozmiarów, dlatego też na tą atrakcje trzeba zarezerwować sobie cały dzień.

Coś dla osób preferujących aktywny wypoczynek

Góra Birów to idealna propozycja dla osób, które chcą się trochę powspinać. Nie trzeba się jednak obawiać, ta góra nie jest aż tak wymagająca, więc spokojnie wejdą na nią również dzieci. Wycieczka na nią przepełniona będzie niesamowitymi widokami na piękną okolicę, szumem strumyków, pojawiających się z każdej strony oraz uspokajającym klimatem. Dużym plusem jest to, że nie ma na niej aż tak wielu turystów, co jeszcze podkreśla jej urok. Będąc na Śląsku koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce i zaplanować sobie na tej górze piknik.

Obowiązkowa wizyta w Żarkach

Osoby, które chcą pozwiedzać okoliczne miasteczka, koniecznie muszą wybrać się do klimatycznych Żarek. Przyjemne, klimatyczne miejsce zdecydowanie zachwyci zarówno tych starszych, jak i najmłodszych. Na turystów czeka tu bowiem wiele ciekawych miejsc poświęconych zamieszkałym w tej okolicy niegdyś Żydom. Będąc tu, trzeba koniecznie zobaczyć dawną Synagogę, która obecnie została przekształcona na Ośrodek Kultury i Informację Turystyczną. Dodatkowo, niedaleko znajduje się cmentarz żydowski – kirkut, który również robi wrażenie na odwiedzających. To miasteczko będzie ciekawą odskocznią po intensywnym dniu wspinaczek po okolicznych górach i pagórkach.

Najpyszniejsze jedzenie

Nie od dziś wiadomo, że Śląsk słynie z pysznych, wyjątkowych potraw, których nie skosztuje się nigdzie indziej. Właściciele restauracji, kawiarni i barów bardzo dbają o to, by klienci czuli się jak w domu. Trzeba w nich dobrze się najeść i spędzić miło czas w przyjaznych warunkach oraz klimatycznych wnętrzach. Śląsk słynie z kilku dań, których trzeba koniecznie spróbować będąc w tym regionie. Należą do nich między innymi: poleśniki, czyli inaczej placki ziemniaczane, które zapiekane są w liściach kapusty. Podawane są zawsze z gęstą śmietaną. Ponadto, warto skosztować również potrawy zwanej „kubuś”. Jest to typowa potrawa postna, która składa się z ziemniaków i zagotowanego mleka. Na tym zawsze znajduje się również śmietana oraz starte jabłka. Wielu osobom ze Śląskiem kojarzy się również krupniok, czyli kaszanka. Trzeba jednak przyznać, że w tym regionie smakuje ona zupełnie inaczej. Jest bardzo syta, smaczna i przybiera naprawdę spore rozmiary. Krupniok można zjeść prawie w każdym lokalu i goście chętnie sięgają po to danie, gdy doskwiera im naprawdę spory głód.

Bogata baza noclegowa

Po intensywnym zwiedzaniu i pysznym jedzeniu tłustych potraw – warto odpocząć w naprawdę komfortowych warunkach. Miejsc noclegowych na Śląsku zdecydowanie nie brakuje. Turyści mogą skorzystać z bardzo ekskluzywnych hoteli, z przestronnych apartamentów oraz z dobrze wyposażonych kwater prywatnych. Coraz więcej osób wybiera pensjonaty i hotele, w których to można skorzystać z dodatkowych atrakcji takich jak np. basen, spa, masaże czy pokoje zabaw dla dzieci. Chcąc wyjechać na weekend z bliskimi na Śląsk niewątpliwie każdy znajdzie idealne miejsce dla siebie i to za przystępną cenę.

Jak widać z powyższego, zdecydowanie warto wybrać się na Śląsk. Tam zdecydowanie jest co robić. Mnóstwo zabytków, klimatycznych miasteczek, wyjątkowych restauracji oraz wspaniałych hoteli czeka na turystów o każdej porze roku.

Udostępnij