Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Poznaj podziemne miasta w Polsce!

23 grudnia 2020


Podziemne tajne miasta, tunele, mroczne zakątki niczym z fantastycznych filmów… to wszystko możesz znaleźć w Polsce! Jeżeli jesteś fanem takich klimatów i historii, zobacz gdzie szukać wejść do podziemi…

Podziemne miasta – skąd się wzięły?

Nasz kraj ma bardzo trudną historię, okupioną wieloma ranami, bitwami, wojnami. Te wszystkie doświadczenia nie mogły nie odcisnąć piętna na narodzie i na terytorium państwa. Niemalże w każdej wiosce można znaleźć jakieś zabytki. Mogą to być stare cmentarze, bunkry, poniemieckie pałacyki, zabytkowe kościoły czy inne budowle. Jednak są miejsca w Polsce, gdzie można spotkać niesamowite podziemne szlaki, hale przypominające miasta.

Skąd się wzięły? Te tajemnicze projekty „zawdzięczamy” hitlerowskim Niemcom, ale nie tylko. Przeznaczenie takich podziemnych projektów nie jest do końca znane, badacze posługują się głownie przypuszczeniami, gdyż znaczna większość dokumentacji została zniszczona lub zaginęła.

Zejdźmy do podziemi

Jest kilka sławnych miejscowości z sekretnymi tunelami, jedną z nich jest Osówka. Prace nad wielkimi, wybetonowanymi i ocieplonymi halami i tunelami trwały prawdopodobnie około półtora roku. Musiały zostać wstrzymane z powodu mocnej ofensywy Armii Czerwonej. Badacze informują, że ten podziemny kompleks miał pomieścić nawet 20 tysięcy ludzi!

Obecnie obiekt oczywiście jest dostępny do zwiedzania. Można poruszać się różnymi szlakami, lecz zawsze z przewodnikiem. Taka wyprawa jest świetną lekcją historii. Gdzie jeszcze można ją odbyć? W Sandomierzu!

W tym wypadku mamy do czynienia ze starymi tunelami i magazynami stworzonymi przez kupców. Jak starymi? Okazuje się, że pochodzą one z XIV i XV wieku. Zostały odkryte w dość przykry sposób, mianowicie w latach 60. miasto przeżywało liczne katastrofy budowlane związane z zapadliskami. To doprowadziło do odkrycia kilkukondygnacyjnych podziemi.

Kolejnym miejscem na liście jest Świnoujście na jedynej polskiej wyspie – Wolinie. Tutaj znów wracamy do czasów wojny. Trzeba pamiętać, że Świnoujście do 1945 roku znajdowało się na terytorium Niemiec. W ciągu 3 lat wybudowano tam ogromne schrony, które można dziś zwiedzać, rzecz jasna, niestety nie w całości. Zostały one przebudowane i w ostateczności istnieje system podziemnych korytarzy o długości 1,5km a schrony podzielono na numerację alfabetyczna od A do E oraz dodatkowo schron maszynowni i amunicyjny. Aktualnie można zwiedzać segment maszynowni, A, B i D.

Innymi miejscowościami wartymi odwiedzenia są m.in. Kowary, Kłodzko, Międzyrzecki Rejon Umocniony. Podziemne miasta w Polsce są niezwykle fascynujące. Taka lekcja historii nie zanudzi nawet najbardziej odpornej osoby. Należy pamiętać, że podziemne konstrukcje zawsze trzeba zwiedzać przy asyście przewodnika i tylko dozwolonymi, wyznaczonymi szlakami. Bezpieczeństwo powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu. Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o podziemnym świecie w Polsce to z pewnością wiesz teraz, gdzie warto udać się na kolejne wakacje! Tajemnicze podziemia zapraszają!

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zwroty produktów zakupionych w Homla
Studia podyplomowe
KATAR

Jesteś zainteresowany reklamą?