Jedną z najważniejszych rzeczy, o które należy zadbać przed wyjazdem na wakacje, jest ubezpieczenie. Myśląc o opalaniu się i relaksie nie zakładasz, że coś może się stać. Zdarzają się jednak sytuacje, na które nie masz wpływu. Jeśli się przed nimi nie zabezpieczysz, zaryzykujesz konieczność pokrycia kosztów leczenia, które mogą być liczone nawet w setkach tysięcy euro. Sprawdź, dlaczego warto mieć nie tylko podstawowe, ale i dodatkowe ubezpieczenie za granicą.
Wakacje w Polsce i za granicą — jakie ubezpieczenie obowiązuje?
Kiedy wyjeżdżasz za granicę, powinieneś zorientować się, jak w danym miejscu wygląda opieka medyczna dla Polaków. W wielu krajach Europy możesz skorzystać z pomocy na podstawie EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Sprawa komplikuje się jednak, gdy wyjeżdżasz do kraju, w którym nie jest ona honorowana.
Co w takiej sytuacji? Sprawdź, czy Polska ma zawartą umowę międzynarodową z danym państwem. Jeśli tak, dowiedz się, jak w razie sytuacji zagrożenia skorzystać z pomocy medycznej. Jeżeli jednak takie porozumienie nie zostało zawarte, rozważ wykupienie dodatkowej polisy.
Podróżując po Polsce, masz prawo skorzystać z pomocy medycznej świadczonej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z tym wiele osób nie zastanawia się nad koniecznością wykupienia polisy.
Warto jednak wiedzieć, że dodatkowe ubezpieczenie podnosi komfort podróżowania. Na wypadek niespodziewanych zdarzeń sprawi, że nie zostaniesz bez pomocy.
5 powodów, dla których warto mieć dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne
Dodatkowe ubezpieczenie może mieć różną formę. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują szeroki zakres ochrony, który możesz dostosować do swoich potrzeb, preferencji czy kierunku wakacji. Poniżej znajdziesz 5 największych zalet dodatkowych polis na czas wakacji. Dzięki nim łatwiej będzie Ci podjąć decyzje o ewentualnym zakupie ich dla siebie, znajomych czy dla rodziny.
1. Dodatkowe ubezpieczenie to większy komfort podczas leczenia
Nikt nie zakłada, że podczas wakacji nastąpi coś, co będzie wymagało wizyty w szpitalu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których jest ona konieczna w związku z ratowaniem życia i zdrowia. Wówczas warto mieć dodatkowe ubezpieczenie, aby zapewnić sobie komfort podczas leczenia.
Dodatkowe polisy zwiększają listę placówek, do których możesz się udać, jeśli potrzebujesz pomocy medycznej. W wielu przypadkach są również konieczne, aby mieć prawo do skorzystania z wizyty u lekarza.
Placówki, zalecane przez ubezpieczyciela, z reguły mają wysoki standard opieki. Osoby szukające w nich pomocy są traktowane jak klienci, a nie jedynie pacjenci, co podnosi komfort przebywania w przychodni czy w szpitalu.
2. Polisa zapewnia dostęp do prywatnej opieki medycznej i skraca czas oczekiwania na pomoc
Problem z długim oczekiwaniem na wizytę u lekarza wbrew pozorom nie dotyczy tylko Polski. Jest powszechny w Europie i poza jej granicami. Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii czy innego kraju da Ci możliwość skorzystania z leczenia w prywatnych placówkach medycznych, jeśli wybierzesz polisę o odpowiednim zakresie.
To z kolei przełoży się na skrócenie czasu oczekiwania na pomoc medyczną, szybszą rekonwalescencję i zwiększy szanse na to, że ponownie będziesz mógł cieszyć się wakacjami. Jeśli pojawi się konieczność nagłego skorzystania z wizyty u alergologa, neurologa czy innego specjalisty, uzyskasz pomoc w kilka godzin, a nie po wielu tygodniach.
3. Dodatkowa polisa ma szeroki zakres ochrony
Podstawowe ubezpieczenie, przysługujące np. w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, ma ograniczony, ściśle określony zakres. Jeśli zatem będziesz potrzebował pomocy medycznej, która go przekroczy, nie będziesz mógł liczyć na oczekiwane wsparcie.
Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie, unikniesz tego rodzaju sytuacji. Nagła reakcja alergiczna? Możesz szukać pomocy medycznej. Problem z zatruciem pokarmowym? Nie musisz leczyć się na własną rękę.
Ubezpieczenie turystyczne sprawia, że zawsze możesz liczyć na pomoc medyczną niezależnie od tego, czy zmagasz się ze stanem zagrażającym Twojemu życiu, czy takim, który znacznie obniża komfort.
4. Wykupienie dodatkowej polisy sprawia, że na wypadek zdarzeń awaryjnych nie zostaniesz bez pomocy
Ubezpieczenie turystyczne do Japonii lub innego kraju może mieć zróżnicowany zakres ochrony, który jest uzależniony od warunków polisy zaproponowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe (TU), a także rodzaju polisy, na który się zdecydujesz.
Wybierając opcję dla siebie, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia, dzięki któremu zyskasz pomoc techniczną, medyczną, informacyjną i prawną na wypadek awaryjnych sytuacji. Dzięki temu, w razie kłopotów, będziesz mógł skontaktować się z obsługą TU i otrzymać należną Ci pomoc.
Za granicą bariera językowa czy poczucie osamotnienia często utrudniają uzyskanie wsparcia medycznego. Pomoc ubezpieczyciela w takiej sytuacji może okazać się niezbędna.
5. Ubezpieczenie turystyczne ochroni Cię przed kosztami leczenia
Nawet jeśli w danym kraju masz prawo do pomocy medycznej, np. na podstawie EKUZ, to istnieje lista usług, za które i tak poniesiesz koszty. Mogą one wynosić od kilku do nawet kilkuset złotych. To poważny wydatek, którego możesz uniknąć, wykupując dodatkową polisę. Jej koszt zaczyna się od kilku złotych dziennie, a zapewnia pomoc medyczną i uniknięcie obaw o niebagatelne koszty.
Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne to ciekawa opcja dla tych, którzy cenią bezpieczeństwo w trakcie podróży, możliwość pełnego zrelaksowania się i uzyskania stosownej pomocy na wypadek zagrożenia. Niska cena, zaczynająca się od kilku złotych za dobę, zachęca do tego, aby skorzystać z polisy. Warto wykupić ją nawet na weekendowy wyjazd — koszty są proporcjonalne do czasu obowiązywania.
Materiał zewnętrzny