Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak bezbłędnie dobrać moc pompy ciepła?

27 września 2021


Jak działa pompa ciepła powietrze woda? Jak dobrać jej moc do swojego budynku? Sprawdź, jeśli przymierzasz do montażu lub poważnie się nad nim zastanawiasz.

Jak działa pompa ciepła powietrze woda?

Wyjaśnijmy to sobie w dużym uproszczeniu. Pompa ciepła powietrze woda (zwana też pompą powietrzną) wykorzystuje powietrze do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), pobierając je z otoczenia, a następnie przekazując do poszczególnych elementów urządzenia. Powietrze najpierw przechodzi przez wentylator z czynnikiem chłodniczym. Ten trafia do parownika, a następnie w formie pary przechodzi do sprężarki. Gaz o wysokim ciśnieniu i temperaturze skrapla się i w ten sposób oddaje ciepło instalacji grzewczej.

Moc pompy ciepła podajemy w kilowatach (kW). Sprawdźmy, ile powinna wynosić w przypadku poszczególnych budynków. 

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest dość prosta i brzmi: odpowiednią do zapotrzebowania energetycznego budynku oraz jego powierzchni. O ile jest jednak prawdziwa, o tyle nie rozwiewa wątpliwości większości inwestorów. 

Rozwińmy ją.

Aby właściwie określić, jaką moc powinna mieć pompa ciepła (powietrze woda bądź inna), musimy znać powierzchnię budynku (m2), w którym będzie działać, jak również poznać jego zapotrzebowanie energetyczne (W/m2). To ostatnie zależy od kilku czynników, wśród których są m.in. roczne zużycie c.w.u., zapotrzebowanie budynku na ciepło, jego powierzchnia, lokalizacja czy termoizolacja. 

To właśnie na podstawie dwóch wspomnianych wskaźników (wśród których są oczywiście inne wymagające obliczenia parametry) dobiera się moc pompy ciepła. Skorzystać można przy tym z prostego wzoru: 

powierzchnia domu (m2) * zapotrzebowanie energetyczne (W/m2) = moc pompy ciepła (KW) 

Niektóre firmy zwykły iść na skróty, przyjmując założenie, że na metr kwadratowy (m2) domu potrzeba 50W mocy. Idąc tym tokiem, można przyjąć, że wyliczona moc pompy ciepła dla domu o powierzchni 120 m2 to 6 kW. Byłyby to jednak obliczenia dalekie od precyzyjnych, mogące generować dodatkowe koszty.

Dlaczego? Ponieważ idąc na skróty w przypadku obliczeń, można popełnić dwa błędy.

Pierwszym z nich jest niedoszacowanie, a więc założenie, że dom potrzebuje urządzenia o  mniejszej mocy, niż rzeczywiście wymagana. Efekt? Już w okresie pierwszych mrozów (ok. -5 stopni Celsjusza) mocy zaczyna brakować, wcześniej uruchamiają się dodatkowe źródła ciepła, a to generuje dodatkowe koszty eksploatacyjne. 

Drugim błędem jest przewymiarowanie pompy ciepła, a więc odwrotność powyższego. Wydawać by się mogło, że pompa o mocy większej, niż potrzebna w rzeczywistości mogłaby po prostu pracować rzadziej czy „oszczędzać energię”. W praktyce jednak działa w krótkich, ale częstych cyklach. Nie tylko zwiększa to pobór energii elektrycznej przy rozruchu, lecz także skraca żywotność sprężarki.

Jak uniknąć powyższych błędów i bezbłędnie dobrać moc pompy? Rozwiązanie jest proste: zasięgnąć pomocy fachowców, którzy rzetelnie przeanalizują Twoje potrzeby i pomogą wybrać odpowiadające im urządzenie.

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Formalności związane z budową domu
Zdrowe przekąski w pracy
Środki na trawienie czy zmiana diety

Jesteś zainteresowany reklamą?