Wśród najpopularniejszych dań kuchni polskiej można wyróżnić kluski śląskie. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat przygotowywania tej potrawy. Oto kluski śląskie przepis tradycyjny znany od pokoleń!
Czym są kluski śląskie? Przepis tradycyjny
Kluski śląskie to jeden z rodzajów klusek ziemniaczanych. Bazą do ich powstania są gotowane ziemniaki, jednak dodaje się do nich również taki składnik jak mąka. Kluski śląskie swoim wyglądem przypominają spłaszczone kulki, które mają na środku wgłębienie. Po przygotowaniu są gotowane w osolonym wrzątku. Kluski śląskie pochodzą z kuchni polskiej, a dokładniej z takiego rejonu Polski jak Śląsk, jak sama nazwa wskazuje.
Składniki na kluski śląskie przepis tradycyjny
Kluski śląskie wytwarzane są z ugotowanych ziemniaków wraz z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Wzajemny stosunek tych składników powinien wynosić cztery do jednego lub trzy do jednego. Oprócz tego ciasto na kluski powinno być posolone i należy do niego dodać surowe jajko. Przykładowe proporcje składników na tę potrawę to pięćset gramów ugotowanych ziemniaków, mąka ziemniaczana, jedno jajko oraz dodatek soli. Dzięki takiemu połączeniu składników na pewno uda się zrobić pyszne kluski śląskie.
Przygotowanie ziemniaków
Kluski śląskie przepis tradycyjny uwzględnia odpowiednie przygotowanie ziemniaków, dlatego warto zadbać o ten aspekt. Ziemniaki do klusek należy obrać, ugotować do miękkości, a następnie odcedzić. Najlepiej od razu rozgnieść je praską do ziemniaków lub zmielić w maszynce. Do dalszego etapu przygotowywania ziemniaki powinny być ostudzone, dlatego z powodzeniem można je włożyć do lodówki.
Przygotowanie klusek śląskich przepis tradycyjny
Kolejnym etapem przygotowywania klusek śląskich jest ich formowanie. Należy wyjąć jedną czwartą ziemniaków i na ich miejsce wsypać odpowiednią ilość mąki ziemniaczanej. Następnie należy dodać jajko oraz pozostałe ziemniaki i połączyć wszystkie składniki w jednolitą masę. Kolejnym etapem przygotowywania klusek śląskich jest formowanie spłaszczonych kulek z dziurką z wcześniej przygotowanego ciasta.
Gotowanie
Formowane kluski należy odkładać na bok, a w garnku zagotować wodę. Pod zagotowaną wodą należy zmniejszyć ogień i wrzucić pierwszą partię klusek. Powinny się gotować od dziesięciu do dwunastu minut, a następnie wyłowić kluski łyżką cedzakową. Istotne jest, aby woda podczas gotowania nie wrzała, ponieważ dzięki temu możliwe będzie uzyskanie jednolitej struktury klusek, dzięki czemu fantastycznie się będą one prezentowały na talerzu. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę podczas gotowania tej potrawy.
Wskazówki – kluski śląskie przepis tradycyjny
Podczas przygotowywania klusek śląskich warto zwrócić uwagę na pewne wskazówki, dzięki którym będzie możliwe przygotowanie odpowiedniej w smaku potrawy. Kluski śląskie można stworzyć z każdej ilości ziemniaków i nie trzeba jej wcześniej odmierzać. Istotne jest jedynie dodanie jednej czwartej mąki ziemniaczanej do ziemniaków i dzięki temu proporcje na ciasto do klusek śląskich będą odpowiednie. Jednak jeśli robi się kluski śląskie z większej ilości ziemniaków, to w tym przypadku może być konieczne dodanie kolejnego jajka, o czym warto pamiętać.
Z czym podawać?
Wiele osób zastanawia się, z czym podawać kluski śląskie. Jest to tradycyjne danie kuchni polskiej, a więc idealnie sprawdzi się przede wszystkim w porze obiadowej. Kluski śląskie najlepiej podawać z różnego rodzaju mięsami w sosach, takimi jak gulasz lub zrazy. Oprócz tego kluski śląskie idealnie komponują się z modrą kapustą. Można je serwować także w formie samodzielnej ze skwarkami, co będzie fantastycznym rozwiązaniem dla smakoszy tego dania. Warto wypróbować różnych kombinacji i znaleźć dla siebie jak najlepszą.
Zobacz: POPULARNE GRZYBY 2021 – DOLNOŚLĄSKIE