Grzybobranie to idealne hobby dla bardzo wielu osób. Na terenie Polski rośnie bardzo wiele gatunków jadalnych. Grzyby dolnośląskie to cała masa okazów, które można znaleźć w lasach. Takie w 2021 grzybiarze nie mogli narzekać na złe zbiory. Jakie więc grzyby pojawiły się w tym sezonie? Warto się z nimi zapoznać oraz dowiedzieć nieco więcej na ich temat.
Najpopularniejsze grzyby dolnośląskie 2021 – kiedy zbierać?
Sezon na grzyby zaczyna się tak naprawdę już w lecie. W połowie ciepłego okresu w Polsce lasy już zaczynają wydawać różne okazy. Grzyby 2021 w tym sezonie już się kończą. Pierwsze przymrozki i zimniejsze dni sprawiają, że lasy pustoszeją i nowe okazy już się nie pojawiają. Grzyby dolnośląskie mocno w tym roku obrodziły – sprawdź, jakie okazy można było tu spotkać!
Jakie grzyby 2021 były najpopularniejsze? Podgrzybki i koźlarze
Podgrzybek brunatny
Wśród najpopularniejszych grzybów jadalnych na terenie Polski można przede wszystkim wymienić podgrzybek brunatny. To grzyb bardzo ceniony przez wszystkich zbieraczy, głównie ze względu na swój wyjątkowy smak oraz aromat. Występuje przede wszystkim w lasach iglastych, ale także liściastych. Najczęściej można go znaleźć w okolicy starych drzewostanów. Podgrzybek ma półkolisty, ciemnobrązowy kapelusz.
Podgrzybek złotawy
Najpopularniejsze grzyby dolnośląskie obejmują również taki gatunek jak podgrzybek złotawy. Jest to bardzo smaczny grzyb, który najczęściej pojawia się w lasach liściastych, jednak można go również spotkać na styku lasów iglastych. Ma wypukły kapelusz, który swoim wyglądem przypomina zamszowy materiał. Jego powierzchnia może być lekko spękana. Podgrzybek złotawy nie występuje na terenie Polski w dużych ilościach, jednak dość często można go spotkać w skupiskach.
Koźlarz babka
Wśród najczęściej poszukiwanych gatunków grzybów można również wymienić taki rodzaj jak koźlarz babka, który należy do rodziny borowikowatych. Jest to jeden z najczęściej występujących grzybów w polskich lasach i można go znaleźć na terenie praktycznie każdego rodzaju lasu. Koźlarz babka ma kapelusz w kolorze brązowym, który jest dość miękki i poduszkowaty. Może się wydawać nieco obślizgły. Jego zbieranie i transport może być utrudnione ze względu na dość miękką strukturę.
Koźlarz czerwony
Popularne grzyby 2021 to także koźlarz czerwony, który występuje w różnych rejonach Polski. Najczęściej można go znaleźć w niewielkich zagajnikach, leśnych polanach, a także na obrzeżach lasów różnych rodzajów. Średnica kapelusza tego grzyba może osiągnąć nawet dwadzieścia centymetrów. Koźlarz czerwony jest bardzo smacznym gatunkiem i można w nim wyczuć niepowtarzalne aromaty. Idealnie nadaje się jako dodatek do dość zróżnicowanych potraw kuchni polskiej.
Najbardziej pożądane grzyby dolnośląskie
Borowik szlachetny
Kolejnym gatunek grzyba, który chętnie zbierają grzybiarze, to borowik szlachetny. Borowik szlachetny rośnie przede wszystkim w lasach iglastych, jednak można go również spotkać w lasach dębowych oraz bukowych. Grzyb bardzo dobrze smakuje i pięknie pachnie, dlatego dość często stanowi główny cel grzybiarzy. Ma wypukły kapelusz w kolorze brązowym i bulwiastą nóżkę. Może występować w różnych odmianach.
Czubajka kania
Bardzo chętnie zbieranym grzybem w polskich lasach jest czubajka kania. Ten gatunek można znaleźć praktycznie na terenie każdego lasu, niezależnie od gatunku drzew, które rosną na jego terenie. Czubajka kania najczęściej rośnie pojedynczo i lubi dobrze doświetlone miejsca. Grzyby mają dość duże kapelusze. Ich średnica może osiągnąć nawet czterdzieści centymetrów. Wartości odżywcze oraz smak tego gatunku grzybów są bardzo doceniane przez grzybiarzy. Czubajka kania idealnie sprawdza się podczas smażenia i może jeść ten gatunek grzyba w panierce, podobnie jak kotlety. Bardzo dobrze smakują i zaspokoją kulinarny gust wszystkich smakoszy grzybów.
Pieprznik jadalny
Wśród popularnych grzybów na terenie Polski można również wymienić pieprznik jadalny, który potocznie nazywany jest kurką. Najczęściej pojawia się w lasach iglastych i charakteryzuje się wyjątkowym smakiem oraz aromatem. Jest bardzo doceniany przez grzybiarzy i staje się głównym celem ich poszukiwań. Grzyb ma żółtą barwę i zazwyczaj występuje w większych skupiskach. W jednym skupisku może być nawet kilkanaście sztuk grzybów.
Sprawdź: TRADYCYJNY PRZEPIS NA KLUSKI ŚLĄSKIE