Agregat przenośny służy do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej, która będzie mogła zasilać inne urządzenia elektryczne. Może on czasowo lub przez cały czas zasilać różne urządzenia domowe, jest szczególnie potrzebny na placach budowy. W jego skład wchodzi silnik wytwarzający energię i zasilany paliwem, następnym elementem jest prądnica, która wprawiona w ruch wytwarza energię elektryczną, falownik następnie przekształca wytworzony rodzaj energii na taki, który jest w gniazdku. Mały agregat może mieć wiele zastosowań, jest on zazwyczaj ściśle wyspecjalizowany, dlatego trzeba sprecyzować, do czego ma być wykorzystywany.
Agregat przenośny – podstawowe cechy
Agregat przenośny jest zazwyczaj niewielkich rozmiarów, zaopatrzony jest w uchwyty i kółka, warianty do wykorzystania w domu wyposażone są w inwerterową stację napięcia. Urządzenie tego typu produkuje prąd dobrej jakości, może on służyć do zasilania sprzętu elektronicznego. Dzięki zastosowaniu tłumików i nowoczesnej obudowy agregat przenośny może pracować cicho, dlatego może być stosowany w domu, na działce, czy w czasie wakacji na kempingu. Trzeba również zwrócić uwagę, czy ma on możliwość zwiększenia mocy wyjściowej, dzięki temu może zasilać większą liczbę odbiorników po zastosowaniu kabla służącego do równoległego podłączenia tych samych modeli.
Dobieranie mocy agregatu przenośnego
Stosowanie agregatu przenośnego wymaga określenia potrzeb na to, jaką moc powinno posiadać urządzenie. Trzeba pamiętać, że nie należy dobierać mocy agregatu przenośnego na styk. Chcąc zasilić urządzenie o mocy 500W, trzeba podłączyć agregat, która ma moc przynajmniej 1500W. Większe odbiorniki mogą w chwili podłączenia potrzebować większej mocy, nawet 120% mocy znamionowej. Duże silniki elektryczne mogą potrzebować czasami nawet trzykrotnej mocy znamionowej. Do zasilenia silnika trójfazowego niezbędny jest agregat przenośny z tym samym wariantem.
Generowanie hałasu i zasilanie agregatu
Każdy agregat wytwarza hałas, zastosowanie nowoczesnej wygłuszającej obudowy w dużym stopniu powoduje wyciszenie pracy agregatu przenośnego. Żeby ustalić, czy można zmniejszyć poziom hałasu, trzeba ustawić agregat na równym terenie i sprawdzić, czy nie należy wymienić filtra powietrza albo innych napraw konserwacyjnych.
Dokonując wyboru agregatu prądotwórczego, warto wybrać model z podobnym silnikiem, jaki właściciel agregatu ma w samochodzie. W awaryjnej sytuacji, kiedy zabraknie paliwa podczas pracy agregatu, można wykorzystać paliwo z samochodu. Trzeba także pamiętać o sprawdzaniu poziomu oleju i ogólnego stanu technicznego przenośnego agregatu prądotwórczego.