Goździki są cenne nie tylko ze względu na swój aromat, który współcześnie uszlachetnia grzane wino, pieczone jabłka, pierniki, poncz i dania z dziczyzny. Niepozorne brązowe pąki, mają również właściwości lecznicze — zawarty w nich olejek goździkowy działa przeciwzapalnie w jamie ustnej. Goździki na ból zęba są wypróbowanym i przetestowanym lekarstwem. Ponadto mają działanie hamujące rozwój drobnoustrojów, rozkurczowe i przypominające miejscowe działanie znieczulające. Żucie goździków usuwa nieświeży oddech.
Goździki na ból zęba
Gdy boli ząb, zaleca się wkładanie goździków do ust i żucie ich, aby olejki eteryczne zostały uwolnione i mogły działać bezpośrednio na ząb. Olejek goździkowy, który jest dostępny w aptekach, można również nakładać na bolące miejsca wacikiem – należy jednak uważać, nierozcieńczony może wywołać reakcje drażniące i nie należy go stosować u małych dzieci. Kobiety w ciąży również powinny unikać żucia goździków, ponieważ mogą one wywoływać skurcze.
Goździki w stomatologii
Goździki mają działanie przeciwbólowe, które od wielu lat jest stosowane w stomatologii. Olejek eteryczny zawarty w goździku składa się w 85% z eugenolu, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Jest stosowany w przypadku nieświeżego oddechu, stanów zapalnych jamy ustnej i bolesnych ucisków protez jako miejscowy środek przeciwbólowy.
Organiczny olejek goździkowy można kupić również w aptece. Aby przygotować bakteriobójczy płyn do płukania jamy ustnej, wystarczy dodać dwie do trzech kropli do szklanki napełnionej do połowy wodą. Tak płukanka pozwoli pozbyć się nieświeżego oddechu i sprawdzi się w przypadku zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Nigdy nie należy używać nierozcieńczonego olejku goździkowego, ale można zwilżyć bawełniany wacik zamoczony w wodzie z olejkiem, a następnie ostrożnie przyłożyć go do bolącego zęba.
Jak rozpoznać dobre, świeże goździki?
Ręcznie zbierane pąki tracą około trzech czwartych swojej wagi w wyniku suszenia. Świeże goździki można rozpoznać po ich oleistym połysku i intensywnym zapachu. Dobrej jakości goździki są nieco tłuste i wydzielają olej, gdy się je ściska. Alternatywnie można również wykonać test wody — wysokiej jakości goździki z dużą ilością olejku goździkowego nie unoszą się na powierzchni wody, ale opadają na dno lub pływają główką do góry w pozycji pionowej. Gdy goździki wypłyną na powierzchnię, oznacza to, że jest w nich mało olejku goździkowego.
Kupując goździki najlepiej wybierać ekologicznej.
Leczniczy olejek goździkowy
W ajurwedzie, a zwłaszcza w medycynie chińskiej, goździki były znane już tysiące lat temu ze względu na silne działanie bakteriobójcze i przeciwbólowe. Były używane do hamowania nieświeżego oddechu, nudności, wzdęć i biegunek oraz zapalenia oskrzeli. Dziś olejek goździkowy jest dobrze znany jako olejek przeciw bólom zębów i do dezynfekcji.
Skuteczne są suszone pąki kwiatowe, które zawierają dużo olejku eterycznego. Kwiaty goździków można stosować zarówno jako herbatę, jak i nalewkę, w postaci maści, okładów lub jako ekstrakt. Goździki są często używane jako składnik rozgrzewających mieszanek herbat zimowych. Należy jednak uważać przy spożywaniu goździków, herbaty wyłącznie z goździków, a także przy stosowaniu olejku. Przedawkowanie może prowadzić do bolesnego podrażnienia błon śluzowych, a nawet otwartych ran w jamie ustnej.