Korona Gór Polski w dużym uproszczeniu jest listą najwyższych szczytów, jeśli chodzi o poszczególne polskie górskie pasma. Pomysł na stworzenie tego typu zestawienia powstał w roku 1997. Jego celem było rozsławienie wśród turystów innych, poza Tatrami, pasm górskich Polski. Korona Gór Polskich powstała po to, by umożliwić wędrowcom poznawanie topologii, geografii oraz przyrody poszczególnych pasm górskich.
Korona Gór Polski – z ilu szczytów się składa?
Korona Gór Polski obejmuje obecnie 28 pozycji. Nie ma co jednak ukrywać, że niektóre z nich budzą nie lada kontrowersje. W zestawieniu został bowiem umieszczony szczyt Chełmiec, którego wysokość została powiększona o 18 m wieży widokowej stojącej na szczycie. Nie wszyscy są też przekonani co do zasadności umieszczenia w koronie szczytu Lubomir, który reprezentuje Beskid Mazowiecki. Pomijając wątpliwości tego typu, korona gór polskich bez wątpienia jest fantastycznym pomysłem, który motywuje zapalonych wędrowców do nowych wyzwań.
Nie ma co ukrywać, że Korona Gór Polski dotyczy sporego obszaru, stąd też sporym ułatwieniem może okazać się mapa z zaznaczoną lokalizacją 28 szczytów. W ten sposób szybko można ustalić, ile szczytów pozostało jeszcze do jej zdobycia.
Warto też zapoznać się z listą szczytów, które zostały posegregowane według wysokości. W ten sposób łatwo można uszeregować cele wyprawy według ich trudności, zaczynając od najłatwiejszych, kończąc na najtrudniejszych technicznie szczytach. Wiele osób sądzi, że najwyższy szczyt Polski, czyli Rysy, może być bardzo trudny do zdobycia dla niewprawionych wędrowców. Dlatego warto też pozostawić go sobie na sam deser. Warto jednak pamiętać, że także niższe szczyty mogą być dość trudne do zdobycia. Wystarczy wspomnieć Chełmiec, umiejscowiony w górach wałbrzyskich, charakteryzujący się bardzo stromym i trudnym podejściem.
Czy zdobycie korony gór polski jest trudne?
Warto pamiętać o tym, że o ile zdobycie niektórych szczytów to kwestia zaledwie kilku godzin, to niektóre z nich mogą wymagać całodniowej, trudnej, mozolnej wycieczki. Przy krótkich wyjściach warto przy okazji zaplanować wycieczkę po okolicy, która pozwoli rozeznać się w okolicznych florze i faunie.
Warto zadać sobie także pytanie, W jaki sposób można kolekcjonować poszczególne szczyty korony gór polskich. Można zdecydować się na zdobycie jej nieoficjalnie, zdobywając szczyty dla własnej satysfakcji bez oficjalnego potwierdzenia. Wiele osób wybiera drogę oficjalną, po której ukończeniu można liczyć na odznakę i dyplom. Co ciekawe, przez 20 lat działalności klubu Zdobywców korony gór Polski wyzwanie zostało podjęte przez ponad 36 000 turystów, z których nie wszyscy pochodzili z Polski. Oficjalnie projekt ukończyło już prawie 2300 osób. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by dołączyć do tego elitarnego grona.
W jaki sposób można przystąpić do klubu korony gór Polski?
Aby dołączyć do klubu Zdobywców korony gór Polski można odwiedzić stronę internetową i wypełnić na niej specjalny kwestionariusz. Trzeba pamiętać o tym, że dolna granica wieku chętnych do dołączenia do klubu wynosi obecnie 7 lat, podczas gdy górna jest nieokreślona. Członkostwo w klubie jest jednorazowo płatne, a wpisowe wynosi obecnie 35 zł. Z racji tego, że sam projekt zdobywania korony gór polskich jest wymagający czasowo, to na pewno nie są to koszty zbyt wygórowane.
Osoby, które do tej pory zdobyły szczyty wchodzące w skład korony gór polskich nieoficjalnie, muszę pamiętać o tym, że dołączając do klubu Zdobywców korony gór polski, nie zostaną one zaliczone – trzeba zdobyć je jeszcze raz – tym razem z odpowiednim potwierdzeniem.
Każda osoba, która zdobywa poszczególne szczyty wchodzące w skład korony, musi posiadać przy sobie książeczkę korony gór Polski, którą otrzyma wstępując do klubu. Każdy szczyt wchodzący w skład korony posiada odrębną stronę w książeczce, a na szczycie znaleźć można niewielkich rozmiarów skrzyneczki, w których ukryte są pieczątki z tuszem. Jeśli na szczycie nie uda się znaleźć takiej skrzyneczki bądź też zwyczajnie jej nie ma, należy zrobić zdjęcie w momencie zdobycia szczytu i wkleić je na odpowiedniej stronie książeczki.
Co ciekawe, klub Zdobywców korony gór polski nie narzuca na swoich członków żadnych wytycznych, jeśli chodzi o zdobywanie szczytów – mogą oni samodzielnie ustalić sobie kolejność i czas, w jakim kompletować będą wyzwanie.
Każda osoba, która ukończyła challenge, powinna uzupełnić wniosek o nadanie miana zdobywcy i cieszyć się z nowo uzyskanego tytułu.