Jest w Polsce i na świecie wiele gór, które zachwycają, jednak wejście na nie wymaga pewnego doświadczenia i kondycji. Góry dla początkujących nie muszą być tak trudnym wyzwaniem. Przygodę z górami warto zacząć od tras, które są mniej wymagające. Jak przygotować się do pierwszej wyprawy w góry?
Jak wybrać odpowiednie miejsce?
Góry dla początkujących muszą być dostosowane do umiejętności i kondycji. Wiele osób na początek wybiera Tatry, gdyż są to nasze najsłynniejsze góry. Wyjazd do Zakopanego to prawdziwa przyjemność, jednocześnie każdego roku widzimy tłumy wczasowiczów, które dzielnie wspinają się na Rysy. W ten sposób wiele osób nabiera przekonania, że nie jest to trudna trasa.
Trzeba pamiętać, że każdy z nas ma inne umiejętności, wytrzymałość, a to ma ogromne znaczenie, gdy wyruszamy na górską wędrówkę.
Wybierając góry dla początkujących warto zacząć od Gór Świętokrzyskich, najniższych w Polsce, co nie znaczy, że nieciekawych. Równie piękne są Pieniny, czy fascynujące Góry Stołowe, których bloki wyglądają, jak blaty stołu ułożone jeden na drugim.
Wybór gór dla początkujących jest bardzo szeroki i na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Przygotowanie do trasy
Góry trzeba szanować, a to znaczy, że nawet niższych gór, gdzie szlaki są łatwiejsze nie można lekceważyć i należy się do nich odpowiednio przygotować.
Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie wycieczki. Przed wyjściem na trasę koniecznie trzeba zapoznać się z jej przebiegiem oraz przewidywanym czasem pokonania. Bardzo ważne jest wyjście rano, by mieć czas na ewentualne przedłużenie wycieczki. Chodzenie po górach po zmroku jest nieodpowiedzialne i bardzo niebezpieczne.
Wychodząc w góry warto powiadomić osoby prowadzące schronisko, w którym nocujemy, jaki jest plan wycieczki, gdzie jedziemy. W momencie, gdy nie wrócimy o zmroku zawsze ktoś będzie wiedział, gdzie jesteśmy i gdzie należy skierować pomoc.
Odpowiednie ubranie
Wychodząc w góry trzeba zadbać o odpowiedni strój, który pozwoli zadbać o wygodę, jak i bezpieczeństwo górskich wędrówek.
Najlepsze buty w góry są wysokie i kończą się za kostką. Dzięki takim butom staw skokowy jest zabezpieczony, a chodzenie po nierównym terenie jest dużo bezpieczniejsze. Wybierając buty w niższe góry można skoncentrować się na „podejściówkach”, czyli butach przed kostkę.
Warto zwrócić uwagę, by buty miały twardą podeszwę, która pozwoli chodzić po kamieniach i innych nierównościach. Powinny być również nieprzemakalne. Przejście przez niewielki strumień czy chodzenie po rosie nie może sprawić, że będziemy mieć przemoczone nogi.
Wybierając się w góry należy również zadbać o cieple ciuchy. Pogoda w górach potrafi być bardzo kapryśna. Wychodząc rano możemy mieć piękne słońce, a po chwili niebo będzie zaciągnięte chmurami i zrobi się zimno. Dodatkowe spodnie, ciepła bluza oraz płaszcz przeciwdeszczowy to konieczne wyposażenie.
Trzeba pamiętać, że góry dla początkujących, mimo iż niższe są nadal dużym wyzwaniem, ale również wspaniałą przygodą. Dobre przygotowanie to szansa na udany wypoczynek i piękne wspomnienia.