Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Jak aktywnie spędzić ferie w górach?

27 grudnia 2020

Wakacje w górach czy nad morzem? Oto odwieczne pytanie wśród wczasowiczów. Większość z nich ma swoje ulubione kierunki i konkretne argumenty, dlaczego właśnie lepiej jechać na Północ Polski a nie na Południe. Jednak jeśli chodzi o wakacje zimowe, sytuacja często zmienia się diametralnie. Rzadko kto decyduje się na spędzenie tego czasu nad morzem. Duże grono osób jest fanami ferii w górach. Na pewno ten czas spędzić w sposób aktywny.

Jak aktywnie spędzić ferie w górach?

Dla wielu osób spędzenie zimowego czasu w górach nieodzownie kojarzy się z jazdą na nartach. Co jednak jeśli nie jest się pasjonatem tego typu aktywności lub inne kwestie nie pozwalają nam cieszyć się z szusowania na górskich stokach? Jak spędzić aktywnie ferie w górach, nie jeżdżąc na nartach czy snowboardzie? Przede wszystkim, można wybierać się na wędrówki górskimi szlakami. Zima to czas, kiedy większość turystów okupuje właśnie górskie stoki. Można wykorzystać ten czas i podziwiać w ciszy piękno i majestat gór. Nie trzeba oczywiście wybierać się na strome trasy czy w wysokie góry. W tym okresie na część Polski bardzo często zasypana jest śniegiem, a dodatkowo występuje duże zagrożenie lawinami. Wybierając się do Zakopanego, nie trzeba wcale atakować Rys. Można z powodzeniem wałęsać się po Dolinie Chochołowskiej czy odwiedzić Morskie Oko. Oczywiście, takie wyprawy absolutnie muszą odbywać się w odpowiednim stroju i z odpowiednim wyposażeniem.

Co zapakować ze sobą na ferie w górach?

W naszym turystycznym plecaku nie powinno zabraknąć termosu z ciepłą herbatą czy kawą. Warto taki napój osłodzić. W trasie niekiedy brakuje nam energii, zwłaszcza jeśli trzeba się co nieco więcej wspinać. Z pewnością trzeba zabrać ze sobą również jakieś słodkie przekąski, które szybko dodadzą nam sił. Na sam wyjazd należy wziąć ze sobą ciepłe ubrania. Fajnie przed feriami w górach zaopatrzyć się na przykład w bieliznę termiczną. Może to być podkoszulka z długim rękawem i legginsy, które będą dawały nam tyle ciepła, że nie trzeba będzie zakładać na siebie krępujących ruchy grubych, wełnianych swetrów czy puchowych kurtek. Nawet jeśli ktoś nie chce jeździć na nartach, może zaopatrzyć się na przykład w spodnie narciarskie, które są nieprzemakalne i świetnie sprawdzą się na wędrówki po rzadziej uczęszczanych szlakach, które w okresie zimy są pełne białego puchu. Bezsprzecznie należy zainwestować w dobre obuwie. Choć zazwyczaj w góry zaleca się obuwie trekkingowe, to w okresie zimy doskonale zastąpią je śniegowce. Można oczywiście zakupić buty trekkingowe, ale należy pamiętać, że bezwzględnie powinny być one ocieplane. Każdemu wyjściu na dłuższy spacer, powinno towarzyszyć założenie czapki. To właśnie przez głowę ucieka najwięcej ciepła. A chyba nikt nie chciałby spędzić wolnego czasu, będąc chorym w łóżku. Bezwzględnie należy zabrać ze sobą również podstawowe leki, aby ewentualnie nie musieć w nocy szukać całodobowej apteki, w razie, gdyby ktoś z towarzyszy naszej podróży poczuł się gorzej.

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zwroty produktów zakupionych w Homla
Studia podyplomowe
KATAR

Jesteś zainteresowany reklamą?

KATAR