dolnyslask360.pl

Portal dla turystów

Porady

Jak spakować plecak trekkingowy – najważniejsze porady

Wielu górskich turystów odpowiednie spakowanie swojego plecaka trekkingowego ogranicza tylko i wyłącznie do tego, co się w nim znajdzie. Jak się jednak okazuje, to gdzie dana rzecz będzie spakowana, ma kolosalne znaczenie dla jakości i wygody noszenia swojego bagażu. Co więcej, źle spakowany plecak może bardzo szybko doznać uszkodzenia. Jak spakować plecak trekkingowy, aby był on możliwie jak najefektywniej wykorzystany, a co za tym idzie, najwygodniej się go nosiło?

Dlaczego jest to tak ważne?

Co jednak konkretnie powoduje, że pakowanie plecaka trekkingowego należy wykonać z dużą uwagą i dbałością o to, gdzie znajdą się konkretne rzeczy? Przede wszystkim na uwadze trzeba tu mieć to, że sposób spakowania plecaka będzie miał kolosalne znaczenie dla zdrowia w dłuższej perspektywie czasu, a także zwykłego pogorszenia samopoczucia podczas trwania wyprawy i wakacji.
Co to wszystko konkretnie oznacza? Źle zapakowany plecak będzie niekorzystnie działać na kręgosłup. Utrzymywanie poprawnej postawy będzie trudne, a ciężar plecaka nie będzie rozkładał się w taki sposób, jak powinien. Przykładowo spakowanie cięższych rzeczy na zewnętrzne fragmenty plecaka spowoduje, że cały ich ciężar opierać się będzie tylko na kręgosłupie, a nie dodatkowo na biodrach, co odciążyłoby kręgosłup.

Najważniejsze porady dotyczące pakowania plecaka trekkingowego

Jeśli chcemy mieć poprawnie zapakowany plecak trekkingowy, koniecznie trzeba po pierwsze podzielić go na pięć stref, w których umieszczone zostaną również podzielone elementy bagażu. Bagaż powinien być podzielony na te rzeczy, które są ciężkie i nieporęczne, czyli np. woda, kuchenka gazowa, czy też kosmetyczka. Dodatkowo wymienić tu trzeba podział na rzecz lekkie, czyli śpiwór, ręcznik, a także rzeczy, które zawsze trzeba mieć pod ręką, czyli np. apteczka, czy też kurtka przeciwdeszczowa.

Podobnego podziału trzeba dokonać, jeśli chodzi plecak. Wymienić tu trzeba dno plecaka, jego środek, górę, a także mniejsze kieszonki i boki. Jak się je powinno spakować? Dobrze spakowany plecak opiera się przede wszystkim na umieszczeniu najcięższych i najmniej poręcznych rzeczy w środku plecaka, najlepiej możliwie jak najbliżej kręgosłupa. Dzięki temu środek ciężkości będzie bliżej ciała, co sprawi, że łatwiej będzie zachować stabilną postawę.

Na samym dnie najlepiej umieścić te rzeczy, których się będzie używało do spania, czyli stosunkowo najmniej potrzebne w ciągu dnia. Wracając do części środkowej, na jej przodzie, czyli miejscu położonym najdalej od kręgosłupa, powinny znaleźć się rzeczy duże, lecz lekkie, takie jak np. buty, czy też prowiant. Góra plecaka to najlepsze miejsce na te rzeczy, które cały czas trzeba mieć pod ręką. Z tego powodu koniecznie musi się tam znaleźć kurtka przeciwdeszczowa, czy też apteczka, a także termos z ciepłą herbatą. Ostatnim do zagospodarowania miejscem jest oczywiście zewnętrza strona plecaka, czyli jego boki oraz zewnętrze kieszonki. W tym miejscu powinno się umocować karimatę, a także, jeśli się je posiada, to kijki oraz namiot. W zewnętrznych kieszonkach zdecydowanie najlepiej trzymać podręczne drobiazgi, czyli okulary przeciwsłoneczne, czy też lekkie batoniki energetyczne.