W celu pozytywnego rozpatrzenia wniosku o udzielenie kredytu gotówkowego musisz dostarczyć do banku określone dokumenty. To one pomagają potwierdzić prawdziwość podanych informacji i zweryfikować Twoje dane osobowe oraz finansowe. Wśród nich najważniejsze są właśnie dokumenty wykorzystywane do potwierdzenia tożsamości. Czy zalicza się do nich prawo jazdy? Sprawdź!
Co to jest dokument tożsamości?
Do zaciągnięcia kredytu gotówkowego w banku potrzebny jest ważny dokument tożsamości ze zdjęciem i danymi osobowymi. To na jego podstawie weryfikowana jest prawdziwość danych podanych przez wnioskodawcę kredytu. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy posiadacz dokumentu jest rzeczywiście tą osobą, za którą się podaje.
Podstawowym dokumentem, który potwierdza tożsamość lub tożsamość i obywatelstwo dla Polaków, jest dowód osobisty lub paszport. Każdy taki dokument musi zawierać:
- imię i nazwisko właściciela,
- datę urodzenia,
- płeć,
- PESEL,
- identyfikator: seria i numer dokumentu, kraj wystawienia i rodzaj dokumentu.
Dla obcokrajowców dokumentem tożsamości może być dodatkowo karta pobytu lub dokument, który zezwala na dłuższy niż turystyczny pobyt na terytorium Polski.
Czy prawo jazdy jest dokumentem tożsamości?
Prawo jazdy zawiera imię i nazwisko właściciela, datę urodzenia oraz zdjęcie, więc powstaje pytanie, czy może być traktowane jako dokument tożsamości? Niestety, tu przychodzi rozczarowanie, bo jest ono zaliczane do grupy urzędowych potwierdzeń, a nie dokumentów tożsamości. Prawo jazdy jest jedynie poświadczeniem posiadania uprawnień do kierowania pojazdami określonej kategorii.
Czy można zaciągnąć kredyt na prawo jazdy?
Do przyznania kredytu potrzebny jest dokument tożsamości. Skoro prawo jazdy nim nie jest, takie zobowiązanie nie może być zaciągnięte na podstawie okazania tego dokumentu. Kredyty można wziąć tylko na ważny dowód osobisty lub paszport. Prawo jazdy może być jedynie dodatkowym dokumentem składanym przy wniosku kredytowym, ale nie może stanowić podstawy udzielenia bankowego finansowania.
Czy można otrzymać kredyt na zrobienie prawa jazdy?
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na sfinansowanie kursu, a następnie egzaminu na prawo jazdy. Banki udzielają takiej pomocy, jeśli wnioskodawca posiada odpowiednią zdolność kredytową. Chodzi o to, że zaciągnięta suma kredytu nie przeszkadza w bezproblemowej jego spłacie przy ponoszeniu stałych kosztów utrzymania.
Minimalny kredyt gotówkowy na prawo jazdy powinien pokryć w całości należność za zrobienie kursu, badania lekarskie, opłatę za egzamin teoretyczny i praktyczny oraz wydanie prawa jazdy. Do tego trzeba doliczyć ewentualne niepowodzenia i konieczność zdawania egzaminu po raz kolejny. To wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego uznaje się, że kwota 3000 zł to najmniejsze zobowiązanie, jakie powinna zaciągnąć osoba, która zamierza zrobić prawo jazdy.
Jakie dokumenty są potrzebne do przyznania kredytu gotówkowego w banku?
Starając się o kredyt gotówkowy w banku, należy przygotować takie dokumenty jak:
- dowód osobisty lub paszport,
- zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy lub inny dokument, który potwierdzi wysokość dochodu (np. wyciąg z konta),
- wniosek o kredyt gotówkowy,
- pisemna zgoda współmałżonka, jeśli kredyt udzielany jest na wysoką sumę i małżeństwo nie posiada rozdzielności kredytowej.
Zdarza się, że bank może prosić także o dostarczenie innych zaświadczeń. Może to być na przykład dokument, który stanowi zabezpieczenie zaciąganego zobowiązania (np. kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu).
Gdzie można uzyskać kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy na zrobienie prawa jazdy lub inny cel można uzyskać praktycznie w każdym banku, który ma ofertę finansowania dla klientów indywidualnych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki, która uwzględnia najlepsze dostępne oferty z różnych banków.
Artykuł sponsorowany