Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Najpiękniejsza wieś w Polsce – przewodnik po cudownych zakątkach

1 grudnia 2020

W naszym kraju poza licznymi nowoczesnymi metropoliami znajduje się wiele pięknych wiejskich osad. W jednych z nich zatrzymał się czas i można udać się tam na lekcje historii. Inne zwyczajnie zachwycają swoimi urokiem i pozwalają odpocząć od zgiełku dużego miasta.
Pod hasłem „najpiękniejsza wieś w Polsce” nie kryje się wyłącznie jedno miejsce. Nasz kraj, jak się okazuje, jest bardzo bogaty w liczne, urokliwe zakątki. Iście idylliczne miejscowości, są rozsiane po całej mapie Polski. Niektóre z nich znajdują się na wyciągniecie ręki, o czym często nie mamy nawet pojęcia.
Najpiękniejsza wieś w Polsce jest nie tylko częstym motywem literackim u słynnych pisarzy, takich jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz czy Władysław Reymont. Wiejskie Arkadie są w dzisiejszych czasach bardzo popularnymi miejscami na letni odpoczynek, bądź po prostu kilkudniową ucieczkę od miejskiego tłoku i hałasu, w których czas płynie zupełnie inaczej. Poniżej lista kilku magicznych miejsc, które naprawdę warte są tego, aby zatrzymać się w nich, chociaż na chwilę.

Lipce Reymontowskie – muzeum, skansen i Chłopi Reymonta

To bez wątpienia prawdziwa, polska wieś, w której nadal unosi się duch naszego noblisty – Reymonta.
Lipce Reymontowskie znajdują się w województwie łódzkim, w powiecie skierniewickim. Wieś została symbolem Ziemi Łódzkiej za sprawą powieści Chłopi.
Największymi atrakcjami Lipiec Reymontowskich jest przede wszystkim Dom Dróżnika, który zamieszkiwał autor noblowskiej powieści w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Kolejnym punktem na mapie turystycznej miejscowości jest Muzeum Regionalne oraz skansen.
Wieś otoczona jest też pięknymi krajobrazami, zachwycającymi o każdej porze roku.

Chochołów – obowiązkowy punkt w dolinie Czarnego Dunajca

Osada wiejska położona w województwie małopolskim w powiecie nowotarskim.
Miejscowość uznawana jest za wizytówkę budownictwa regionalnego oraz swoisty skansen. Drewniane budynki w stylu podhalańskim pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku i zostały wpisane na światową listę zabytków UNESCO.
Dodatkowym atutem Chochołowa jest jego położenie w dolinie Czarnego Dunajca, co sprawia, że wieś otoczona jest pięknymi widokami.

Zalipie – najbarwniejsza wieś w Polsce

Ta nieprawdopodobnie kolorowa wieś położona jest w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim.
Zalipie słynie z powszechnej w całej miejscowości, sztuki malowania chat. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z końca XIX wieku i został zainicjowany przez same mieszkanki wsi, które za pomocą malowideł przedstawiających różnokolorowe kwiaty, ozdabiały wnętrza domostw.
Obecnie, w Zalipiu można zobaczyć 20 pomalowanych, fantazyjnymi kwiatami i wzorami, domów.

Kluki – kolebka kultury słowińskiej

Wieś Kluki to dawna osada rybacka, zamieszkiwana przez Słowinów, grupę etnograficzną, będącą odłamem ludności kaszubskiej.
Miejscowość znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Jeszcze w roku 2011 Kluki liczyły sonie niecałe 100 mieszkańców.
Głównymi atrakcjami wsią jest przede wszystkim jej położenie nad Jeziorem Łebsko oraz liczne wydarzenia kulturalne, związane ze Słowinami.

Zwroty towarów do sklepu Ifriko

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

KATAR
Wiedeń zwiedzanie
Budapeszt zwiedzanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

Budapeszt zwiedzanie