Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Najpiękniejsza wieś w Polsce – przewodnik po cudownych zakątkach

1 grudnia 2020


W naszym kraju poza licznymi nowoczesnymi metropoliami znajduje się wiele pięknych wiejskich osad. W jednych z nich zatrzymał się czas i można udać się tam na lekcje historii. Inne zwyczajnie zachwycają swoimi urokiem i pozwalają odpocząć od zgiełku dużego miasta.
Pod hasłem „najpiękniejsza wieś w Polsce” nie kryje się wyłącznie jedno miejsce. Nasz kraj, jak się okazuje, jest bardzo bogaty w liczne, urokliwe zakątki. Iście idylliczne miejscowości, są rozsiane po całej mapie Polski. Niektóre z nich znajdują się na wyciągniecie ręki, o czym często nie mamy nawet pojęcia.
Najpiękniejsza wieś w Polsce jest nie tylko częstym motywem literackim u słynnych pisarzy, takich jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz czy Władysław Reymont. Wiejskie Arkadie są w dzisiejszych czasach bardzo popularnymi miejscami na letni odpoczynek, bądź po prostu kilkudniową ucieczkę od miejskiego tłoku i hałasu, w których czas płynie zupełnie inaczej. Poniżej lista kilku magicznych miejsc, które naprawdę warte są tego, aby zatrzymać się w nich, chociaż na chwilę.

Lipce Reymontowskie – muzeum, skansen i Chłopi Reymonta

To bez wątpienia prawdziwa, polska wieś, w której nadal unosi się duch naszego noblisty – Reymonta.
Lipce Reymontowskie znajdują się w województwie łódzkim, w powiecie skierniewickim. Wieś została symbolem Ziemi Łódzkiej za sprawą powieści Chłopi.
Największymi atrakcjami Lipiec Reymontowskich jest przede wszystkim Dom Dróżnika, który zamieszkiwał autor noblowskiej powieści w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Kolejnym punktem na mapie turystycznej miejscowości jest Muzeum Regionalne oraz skansen.
Wieś otoczona jest też pięknymi krajobrazami, zachwycającymi o każdej porze roku.

Chochołów – obowiązkowy punkt w dolinie Czarnego Dunajca

Osada wiejska położona w województwie małopolskim w powiecie nowotarskim.
Miejscowość uznawana jest za wizytówkę budownictwa regionalnego oraz swoisty skansen. Drewniane budynki w stylu podhalańskim pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku i zostały wpisane na światową listę zabytków UNESCO.
Dodatkowym atutem Chochołowa jest jego położenie w dolinie Czarnego Dunajca, co sprawia, że wieś otoczona jest pięknymi widokami.

Zalipie – najbarwniejsza wieś w Polsce

Ta nieprawdopodobnie kolorowa wieś położona jest w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim.
Zalipie słynie z powszechnej w całej miejscowości, sztuki malowania chat. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z końca XIX wieku i został zainicjowany przez same mieszkanki wsi, które za pomocą malowideł przedstawiających różnokolorowe kwiaty, ozdabiały wnętrza domostw.
Obecnie, w Zalipiu można zobaczyć 20 pomalowanych, fantazyjnymi kwiatami i wzorami, domów.

Kluki – kolebka kultury słowińskiej

Wieś Kluki to dawna osada rybacka, zamieszkiwana przez Słowinów, grupę etnograficzną, będącą odłamem ludności kaszubskiej.
Miejscowość znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Jeszcze w roku 2011 Kluki liczyły sonie niecałe 100 mieszkańców.
Głównymi atrakcjami wsią jest przede wszystkim jej położenie nad Jeziorem Łebsko oraz liczne wydarzenia kulturalne, związane ze Słowinami.

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zwroty produktów zakupionych w Homla
Studia podyplomowe
KATAR

Jesteś zainteresowany reklamą?

KATAR