Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Odzież w góry – o czym nie możesz zapomnieć?

25 maja 2021 Odzież w góry

Sezon trekkingowy dla wielu zaczyna się dopiero latem, część osób preferuje jednak zimowe warunki – bez względu na to, kiedy masz zamiar chodzić po górach, zawsze dbaj o odpowiednią odzież. Różni się ona znacząco od tej, której używasz na co dzień, jest nie tylko bardziej wytrzymała, ale przede wszystkim przystosowana do zmiennych warunków pogodowych, co pozwala zapewnić komfort termiczny w każdej sytuacji. Dziś porozmawiamy o podstawowych elementach garderoby, które warto wpisać na listę zakupów przed podróżą w Tatry, Karkonosze czy Bieszczady.

Jaką odzież w góry wybrać?

W pierwszej kolejności musisz zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądała Twoja aktywność. Zakładamy jednak, że podczas pierwszych wypadów ograniczy się ona do pieszego pokonywania coraz trudniejszych szlaków górskich. W takich sytuacjach warto mieć kilka podstawowych ubrań na sobie, między innymi spodnie trekkingowe. Sprawdź, co jeszcze powinieneś kupić.

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna zdaje egzamin na piątkę podczas aktywności fizycznej – to element garderoby, który jest najbliżej skóry, ma więc bardzo ważne zadanie: odprowadza nagromadzoną wilgoć, co przekłada się na mniejsze ryzyko wyziębienia organizmu. Co więcej, tego typu odzież szybciej schnie, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że przez wilgotny materiał odczujemy dyskomfort i nieprzyjemny chłód. Postaw na bieliznę z tkaniny syntetycznej – jest lekka i bardzo wytrzymała.

Koszulka termoaktywna 

Kolejny element garderoby na górskie wypady, który ma za zadanie odprowadzać wilgoć z okolic skóry na zewnątrz, czyli koszulka termoaktywna. Produkt ten, tak jak bielizna, najlepiej, jeśli jest wykonany z materiału syntetycznego. Wtedy oddycha, a także jest wytrzymały i lekki. 

góry

Spodnie trekkingowe

Przechodzimy do odzieży wierzchniej, która ma dwie podstawowe funkcje – pierwszą jest ochrona przed wiatrem, który w górach jest mocniej odczuwalny i na pewno bardziej uciążliwy, drugą są właściwości przeciwdeszczowe (jeśli stawiasz na model nieprzemakalny). Spodnie outdoor to pierwszy zakup, o jakim powinieneś pomyśleć. Muszą być odpowiednio trwałe, ale również wygodne, a przede wszystkim nie mogą krępować ruchów.

Kurtka z membraną

Pogoda w górach zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego nie możesz zapomnieć o odzieży wierzchniej, która ochroni Cię przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Kiedy świeci słońce, wystarczy koszulka termoaktywna, a gdy pojawiają się chmury i zaraz po nich deszcz, warto mieć przy sobie kurtkę z membraną. Jest to skuteczne zabezpieczenie ciała przed wilgocią, oczywiście, jeśli stawiasz na model o wysokim współczynniku wodoodporności.

Kurtka ocieplana

Na koniec kurtka ocieplana, która, wydawać by się mogło, nie jest rozwiązaniem na lato. Jeśli jednak nagle spadnie temperatura, a Ty będziesz na jednym z wyższych szczytów, możesz jej zapragnąć również w miesiącach letnich. Postaw na model, który po złożeniu jest niewielki – wtedy nie trzeba wybierać między rzeczami do zabrania, gdy miejsca w plecaku nie ma za wiele.

Wymienione powyżej części garderoby są wręcz niezbędne, kiedy myślisz o górskich wędrówkach. Stawiaj na bieliznę, spodnie outdoorowe czy koszulki i kurtki wysokiej jakości, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Wtedy wypad w góry będzie przyjemnością, a nie okazją do złapania przeziębienia.

Zwroty towarów do sklepu Ifriko

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zintegrowane usługi sprzątania dla przedsiębiorstw
Jak zapewnić ochronę obiektu w środowisku biznesowym?
Hotel z wyżywieniem czy bez

Jesteś zainteresowany reklamą?

Hotel z wyżywieniem czy bez