Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Piwa pasteryzowane i niepasteryzowane – czym się różnią?

16 lipca 2021 Piwa pasteryzowane

W ostatnich latach piwa niepasteryzowane zyskują ogromne uznanie wśród fanów tego chmielowego trunku. Czym tak naprawdę różnią się od tych pasteryzowanych? Jak przebiega proces pasteryzacji? Gdzie kupić dobre, niepasteryzowane piwo? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest proces pasteryzacji?

Pasteryzacja to technika konserwacji piwa. Polega na stopniowym podgrzewaniu trunku w celu zniszczenia występujących w nim mikroorganizmów. Finalnie w procesie pasteryzacji piwo osiąga temperaturę 65 stopni Celsjusza. Istnieją różne formy pasteryzacji. Wyróżnia się w szczególności metodę tunelową oraz przepływową. Tę pierwszą przeprowadza się w momencie, gdy piwo jest już rozlane do butelek. Drugą natomiast jeszcze przed dokonaniem tej czynności. Piwo pasteryzowane jest dłużej świeże, a zatem ma dłuższy termin ważności. Fani chmielowego trunku podkreślają jednak, że pasteryzacja zmienia odrobinę smak i aromat piwa, a to piwa niepasteryzowane mogą tylko pokazać głębię tego napoju oraz jego prawdziwe walory.

Pasteryzacja przedłuża termin ważności piwa

Co jednak istotne, piwa niepasteryzowane mają bardzo krótką trwałość. Najlepiej spożyć je przed upływem 72 godzin od nalania. W ten sposób można będzie doświadczyć pełni smaku i aromatu oryginalnego piwa niepasteryzowanego. Oczywiście po upływie 72 godzin nadal będzie ono zdatne do picia. Raczej nie należy przekraczać jednak terminu dwutygodniowego. Z czasem piwo niepasteryzowane może bowiem tracić walory smakowe i zapachowe, a także mniej się pienić. Czasem w piwach niepasteryzowanych stosuje się inną metodę konserwacji, która nieco wydłuża ich trwałość. Nazywana jest ona mikrofiltracją. Dzięki niej żyjące w piwie bakterie oddzielane są na bardzo drobnych sitach.

Gdzie kupić piwa niepasteryzowane?

Piwo niepasteryzowane można znaleźć w zaufanych browarach kraftowych. Dostępne jest między innymi w Browarze Tenczynek. Oferuje on piwa świeże w różnych wariantach. Znajdziemy tam chociażby pilsa, ale, a także lagera. Często piwa niepasteryzowane sprzedawane są też nie w klasycznej, szklanej butelce, ale w plastikowej z nakrętką. Można po nie jednak sięgać ze spokojem, ponieważ butelki PET nie mają negatywnego wpływu na smak przechowywanych w nich trunków. Na pewno warto spróbować tego typu piwa, chociażby dla zaspokojenia własnej ciekawości. Oferują one nieco inny smak, który niektórym szczególnie przypadnie do gustu. Browar-tenczynek.pl proponuje trunki o słodowych nutach smakowych, a także orzeźwiającej goryczce.

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Formalności związane z budową domu
Zdrowe przekąski w pracy
Środki na trawienie czy zmiana diety

Jesteś zainteresowany reklamą?