Każda osoba, która przynajmniej częściowo obeznana jest z branżą budowlaną, zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne są podwozia gąsienicowe jako elementy koparek i spycharek. Bez tych elementów niemożliwe byłoby poruszanie się tych maszyn. Jak wiadomo, gąsienice mają kompletnie odmienne standardy techniczne od kół, dlatego i podwozia gąsienicowe projektowane są w drastycznie inny sposób – zarówno pod względem ich konstrukcji, jak i zastosowanych materiałów. Warto zatem nieco bliżej zapoznać się z tym tematem, poznając ich konkretne funkcje oraz elementy.
Co jest podstawą dla podwozi gąsienicowych?
Jednym z najważniejszych parametrów dla podwozi gąsienicowych jest ich trwałość, stąd zastosowanie solidnych, a często również dość ciężkich materiałów. Niezależnie od tego, czy same gąsienice założone na takie podwozie są wykonane z gumy lub metalu, większość podzespołów podwozia to silna stal nierdzewna. Jednym z ich głównych elementów są koła napędowe – wykonane w całości w przypadku koparek, podzielone na segmenty w spycharkach. Trakcja łańcucha utrzymywana jest z kolei przez wyspecjalizowane rolki jezdne, po których toczy się gąsienica. Są to elementy, które ulegają wyjątkowo intensywnej eksploatacji podczas poruszania się pojazdu, stąd konieczność przyłożenia szczególnej uwagi do ich jakości – nigdy nie powinno się stawiać na półśrodki, ponieważ przełożyć może się to na niespodziewane usterki i awarie. Obok rolek jezdnych, podwozia gąsienicowe korzystają z rolek podtrzymujących oraz napinających, znajdujących się na górnej i centralnej części łańcucha. Mają one mniejszy wypływ na samo toczenie, jednak odpowiadają stabilną pracę gąsienic oraz ich odpowiednie naprężenie, dlatego nadal stanowią konieczny i niezastąpiony element ich budowy.
Dlaczego warto dbać o dobry stan podwozi gąsienicowe?
Koparkami z niesprawnymi czy uszkodzonymi podwoziami gąsienicowymi praktycznie nie może być użytkowana, ponieważ nie da się nią w bezpieczny sposób kierować. To obowiązek osoby odpowiedzialnej za stan wyposażenia, aby podwozia gąsienicowe były w pełni funkcjonalne i pozbawione usterek. Warto pamiętać, że drobne zaniedbania mogą z biegiem czasu doprowadzić do znacznie poważniejszych, a zarazem bardziej kosztownych awarii, które przy wartkiej pracy mogą okazać się finansową katastrofą – nie tylko z uwagi na konieczność szybkich napraw, ale i pojawiające się w takiej sytuacji opóźnienia. Kluczem jest tutaj sumienność oraz dbałość o aspekty techniczne sprzętu, w porę reagując na niepokojące przesłanki.