Wycieczka do lasu często jest kojarzona z przyjemnością i odcięciem się od problemów dzisiejszego świata. Niestety nawet tam musimy uważać na pewne rzeczy. Jedną z nich są kleszcze, które mogą przenosić groźne choroby. Czym grozi ukąszenie przez kleszcza? Gdzie najczęściej się znajdują oraz czym są te pajęczaki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części.
Czym są kleszcze?
Kleszcze to małe pajęczaki, które charakteryzują się czterema parami odnóży. Ich cechą rozpoznawczą jest aparat żądlący. To dzięki niemu są w stanie przeżyć, ponieważ jako pożywienie wykorzystują krew swojej ofiary. Podobna sytuacja występuje u komarów, lecz potrzebują one nieco mniej krwi.
Aparat żądlący, który posiadają kleszcze w znacznym stopniu przypomina nożyce. Dzięki temu może on przebić się przez skórę oraz utrzymać na ofierze. W jego jamie gębowej znajduje się żądło, które wykorzystuje do wbicia się w skórę oraz pobranie krwi. W jego żądle znajduje się wiele kolców, które pomagają mu w mocnym utrzymaniu się na skórze. To właśnie przez to wyciągnięcie kleszcza jest aż tak ciężkie.
Aktualnie znane jest około 900 gatunków tych pajęczaków. W Europie dotychczas rozpoznano około 80 z nich. Najczęściej spotykane w Polsce są jednak kleszcze twarde oraz miękkie. Różnią się one tym, że jedne posiadają pancerz, a drugie powłokę, która w żaden sposób nie chroni kleszcza.
Gdzie i kiedy najczęściej można spotkać kleszcza?
Najczęstszym miejscem występowania kleszczy są lasy. Ze względu na ich umiejętność świetnej adaptacji do warunków otoczenia, można spotkać je również w parkach oraz na łąkach. Kleszcze występują przez cały rok, lecz ich największą aktywność obserwuje się pomiędzy marcem, a październikiem. Najgorsze jest jednak ukąszenie przez młodego kleszcza. Jest on prawie przezroczysty, a jego wielkość nie pomaga w jego wykryciu.
Kleszcze oczekują na swoją ofiarę na krzewach lub innych roślinach. Najczęściej przechodzą na swoją ofiarę w momencie, gdy ta otrze się o roślinę. W tym momencie, kleszcz zaczyna poszukiwać miejsca, gdzie może się wgryźć. Najczęściej są to okolice uszu, kolan, karku lub w pachwinach. To właśnie tam skóra jest najcieńsza. Co ciekawe, ukąszenie kleszcza nie boli ze względu na to, że wpuszcza on substancje przeciwzapalne oraz znieczulające. Dlatego tak ważna jest obserwacja całego ciała po powrocie z leśnego spaceru.
Co należy zrobić po ugryzieniu przez kleszcza?
Jeżeli po powrocie ze spaceru zauważysz na swojej skórze kleszcze, który zdążył się wbić, zachowaj spokój. Plusem tej sytuacji jest to, że wcześnie zauważyłeś problem. Przy użyciu odkażonej pęsety postaraj się wyciągnąć kleszcza. Najważniejsze jest chwycenie go jak najbliżej skóry, aby go nie zdusić. Następnie pewnym krokiem należy wyciągnąć go ze skóry. Po usunięciu kleszcza, konieczna jest dezynfekcja rany za pomocą wody utlenionej lub środków odkażających.
W przypadku, gdy chcesz rozwiać swoje wątpliwości, powinieneś wysłać kleszcza do odpowiedniego laboratorium. Dużo firm w Polsce oferuje badanie genetyczne kleszcza. Kleszcza możesz przebadać w laboratorium Blumed. Cenę takiego badania możesz sprawdzić na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza-cena/. Dzięki niemu będziesz mógł wykluczyć możliwość zakażenia boreliozą. Co jednak w przypadku, gdy kleszcz był nosicielem?
Kleszcz był nosicielem boreliozy?
W przypadku, gdy kleszcz był nosicielem konieczna jest dalsza diagnostyka i ewentualne leczenie przy wykorzystaniu antybiotyku. Zazwyczaj trwa ono od dwóch do czterech tygodni. Jej wczesne rozpoczęcie znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. Ważne jest, aby obserwować czy nie wystąpił rumień wędrujący. Najczęściej pojawia się on w miejscu ugryzienia i stale rozszerza. Jest to jeden z początkowych objawów, który nie pojawia się u każdego. Kolejnym jest pojawienie się objawów podobnych do grypy. Następnie borelioza przechodzi w swoje wczesne stadium, a dalej – późne. Jest to etap podczas którego może pojawić się wiele różnych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest udanie się do lekarza zaraz po usunięciu kleszcza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu możemy w pełni wyleczyć boreliozę i znacznie skrócić czas trwania całej terapii.