Obecnie coraz częściej wybór pada na fotowoltaikę, dzięki której możliwe staje się wytwarzanie energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Jeśli ktoś chce cieszyć się mniejszymi rachunkami za prąd, to powinien zastanowić się nad instalacją paneli PV. Na zwrot z inwestycji nie będzie trzeba długo czekać. Można nawet liczyć na otrzymanie dofinansowania, czyli bezzwrotnej dotacji na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem będzie magazyn energii, za pomocą którego możliwe staje się przechowywanie prądu wytwarzanego przez fotowoltaikę.
Czym jest magazyn energii?
Magazyn energii do domu jest specjalnym urządzeniem, które zostało przeznaczone do przechowywania energii elektrycznej. Jeśli ktoś wytworzy jej nadmiar, ale nie zużyje od razu, to może ją zmagazynować, po czym wykorzystać później. Najtaniej będzie porównać magazyn energii do akumulatora lub powerbanku. Warto też od razu zaznaczyć, czy możliwe jest gromadzenie energii zarówno elektrycznej, jak i cieplnej, w zależności od potrzeb. Niektórzy decydują się na podłączenie urządzenia do sieci, ale nie jest to konieczne. Z magazynu energii korzystają przede wszystkim osoby mające zamontowaną instalację fotowoltaiczną. W razie braku prądu można przełączyć się na czerpanie energii z magazynu. W zależności od jego pojemności, wystarczy prądu na kilka godzin, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt.
Co warto wiedzieć o magazynach energii?
Na koszt zakupu magazynu energii wpływa przede wszystkim jego pojemność. Niewielkie urządzenia to koszt rzędu kilku tysięcy zł. Z kolei modele będące w stanie przechowywać energię wystarczającą do zasilania budynku przez prawie całą dobę kosztują kilkadziesiąt tysięcy zł. Największą popularnością cieszą się magazyny wyposażone w akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz i litowo-jonowe. Zasada działania polega na przekształcaniu energii elektrycznej w energię chemiczną i na odwrót. Nieco inaczej wygląda to w przypadku magazynów ciepła, najczęściej stosuje się w nich akumulatory gruntowe. Posiadają one pojemnik z zawartością dobrze kumulującą ciepło i powoli ją oddającą do otoczenia typu woda, zwilżona gleba. W sprzedaży znajdują się również magazyny chłodu, które mogą posłużyć do schładzania budynku podczas upałów.
Czy warto zdecydować się na magazyn energii do domu?
Magazyn energii to świetne rozwiązanie w przypadku osób, które mają zainstalowaną instalację fotowoltaiczną. W ten sposób nie trzeba martwić się o stratę wygenerowanego prądu. Zostanie on zmagazynowany, co pozwoli na jego późniejsze wykorzystanie. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na zużyciu prądu. Znika również problem z nadmiernym napięciem sieci energetycznej, bo jest do niej przesyłanej mniej energii. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się sytuacje dotyczące wyłączenia instalacji. Jeśli komuś zależy na tym, aby fotowoltaika stała się dla niego jeszcze bardziej opłacalnym rozwiązaniem, szybciej nastąpił zwrot z inwestycji, to powinien zainteresować się zakupem magazynu energii. Będzie to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich osób, które rozliczają się w systemie net-bilingu.