Budowa domu, poza kwestiami czysto budowlanymi, wiąże się także z wieloma formalnościami oraz kompletowaniem licznych dokumentów. Na początku inwestor musi uzyskać pozwolenie na budowę, następnie, w razie potrzeby, otrzymać dodatkowe zezwolenia, a na końcu dokonać odbioru domu. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają wszystkie procedury związane z budową domu pod klucz.
Formalności przy budowie domu – pozwolenie na budowę
Kiedy inwestor przejdzie przez pierwszy etap, czyli wybór działki i stworzenie projektu budowlanego, rozpoczyna kompletowanie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. W pierwszej kolejności musi złożyć wniosek o wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) albo decyzję o Warunkach Zabudowy (WZ). Jeśli działka, na której ma powstać dom, objęta jest wyżej wymienionym planem, to sprawa jest prosta i do zrealizowania podczas jednej wizyty w urzędzie. Z kolei w przypadku MZ procedury budowlane przewidują wydanie decyzji przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta lub upoważnionego do tego urzędnika. Otrzymanie decyzji o Warunkach Zabudowy może trwać od dwóch do czterech miesięcy.
Dokumenty do budowy domu – prace geodezyjne i architektoniczne
Kolejne formalności związane są już bezpośrednio z pracą zatrudnionego geodety, którego zadaniem jest wykonanie aktualnej mapy do celów projektowych w skali 1:500 (mapa sytuacyjno-wysokościowa). Konieczne jest także przeprowadzenie badań charakterystyki geologicznej podłoża – dzięki nim możliwe jest poznanie jego podstawowych parametrów, związanych między innymi z poziomem wód gruntowych i nośnością gruntu.
Na podstawie wszystkich zgromadzonych do tej pory dokumentów i analiz architekt przygotowuje ostateczny projektu domu. Składa się on z trzech części.
-
Projekt architektoniczno-budowlany – zawiera część opisową i rysunkową, które szczegółowo opisują budynek.
-
Projekt Zagospodarowania Terenu – wskazuje położenie infrastruktury technicznej oraz precyzyjną lokalizację budynku na działce.
-
Załączniki do Projektu Budowlanego – zawierają inne niezbędne dokumenty formalne, na przykład związane z uzgodnieniem zjazdu.
Jeśli w domu będzie znajdować się infrastruktura gazowa, wówczas procedury budowlane przewidują także uzyskanie warunków technicznych na dostawę gazu.
Od czasu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę domu urząd ma 65 dni na wydanie decyzji. Jeżeli jednak w trakcie zajdzie konieczność uzupełnienia braków, czas ten może ulec zmianie.
Co przepisy budowlane mówią na temat odbioru domu?
Uzyskaniu pozwolenia na budowę i zakończenie prac budowlanych nie jest jednoznaczne z możliwością wprowadzenia się do domu. Konieczny jest jeszcze tzw. odbiór domu, który w praktyce oznacza zawiadomienie Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy. W ramach tej procedury konieczne jest złożenie następujących dokumentów:
-
dziennika budowy,
-
projektu technicznego,
-
oświadczenia kierownika budowy,
-
inwentaryzacji geodezyjnej,
-
protokołów zgodności wykonanych instalacji.
Jeśli urząd do 14 dni nie wniesie żadnych uwag, oznacza to, że można bezpiecznie i zgodnie z prawem zamieszkać w nowym domu.
Powyższa synteza informacji związanych z formalnościami przy budowie domu udowadnia, że same prace na placu budowy są tylko częścią całej inwestycji, na dodatek zależną od pozyskania odpowiednich zgód czy przeprowadzenia pewnych prac analitycznych. Dlatego coraz więcej osób planujących budowę domu we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy jakimkolwiek innym mieście, rozważa współpracę z doświadczonym generalnym wykonawcą, który pomaga przejść przez ten proces płynnie i możliwie jak najszybciej.
Artykuł sponsorowany