Mechaniczna obróbka różnego rodzaju kabli za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak szczypce do ściągania izolacji to wyjątkowo proste zadanie i to niezależnie od rodzaju przewodów, jakie zamierzamy obrabiać. W sprzedaży znajdziemy narzędzia przystosowane do usuwania warstwy izolacyjnej i przycinania przewodów o profilu okrągłym i płaskim, z podwójną warstwą izolacji, na przykład z kabli koncentrycznych i wiele innych. Jak z takich narzędzi korzystać?
Kilka rodzajów szczypiec do kabli
W zależności od rodzaju przewodu, średnicy jego przekroju i kształtu, do zdejmowania powłoki izolacyjnej zabezpieczającej metalowy rdzeń wykorzystuje się różne rodzaje narzędzi. Oczywiście w marketach znajdziemy uniwersalne szczypce do ściągania izolacji, ale jest to sprzęt dedykowany jedynie zastosowaniom amatorskim i okazjonalnym. W przypadku profesjonalnych elektryków, którzy na co dzień zajmują się realizacją szeregu prac instalacyjnych, zdecydowanie lepszym wyborem są specjalistyczne modele automatycznych szczypiec do zdejmowania powłok izolacyjnych z przewodów charakteryzujących się różnymi przekrojami i średnicami, z powłokami wykonanymi z różnorodnych materiałów. To narzędzia precyzyjne, z funkcją regulacji długości cięcia czy średnicy obrabianego przewodu. Zawodowi elektrycy bardzo często korzystają również z narzędzi uzupełnionych sprężyną otwierającą i przeznaczonych do obróbki przewodów jedno-, wielo- oraz cienkożyłowych.
Zasada działania szczypiec
Praca szczypcami do zdejmowania izolacji, niezależnie od rodzaju zastosowanego narzędzia, jest bardzo wygodna i bezpieczna. W przypadku uniwersalnych narzędzi ręcznych po prostu łapiemy szczypcami kabel, zaciskamy ostrze, delikatnie obracamy i zdecydowanym ruchem zdejmujemy powłokę izolacyjną z obrabianego przewodu. Szczypce do ściągania izolacji z regulacją to narzędzia nieco bardziej precyzyjne, dające możliwość decydowania o tym, jak dużą ilość izolacji chcemy ściągnąć z obrabianego kabla. Zwykle możemy również ustalić obwód przewodu, co minimalizuje ryzyko naruszenia jego metalowego rdzenia. Największy komfort pracy zapewniają automatyczne modele tego typu narzędzi. W tym przypadku wystarczy jedynie odpowiednio wyregulować ostrze i zacisnąć je na kablu. Izolacja zostanie automatycznie zdjęta z końcówki przewodu bez konieczności stosowania dodatkowej siły i bez ryzyka zerwania metalowego rdzenia.
W okazjonalnych zastosowaniach najlepiej korzystać z ręcznych narzędzi uniwersalnych. Jeśli na co dzień zajmujesz się pracami instalacyjnymi, zdecydowanie lepszym wyborem będzie inwestycja w precyzyjny sprzęt z regulacją, ewentualnie w profesjonalne szczypce automatyczne z ergonomicznym uchwytem i wymiennym ostrzem.