Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Jakie światło wybrać do domowej hodowli roślin?

10 grudnia 2021 hodowla roślin

Prowadzenie domowej uprawny roślin to poważna sprawa, szczególnie w takiej sytuacji, kiedy zabieramy się za to po raz pierwszy w życiu. Wymaga to nie tylko cierpliwości, poświęcenia uwagi i czasu, ale także wyłożenia całkiem sporych środków. Można je jednak znacząco ograniczyć, decydując się na rozwiązania, które są po prostu energooszczędne. Wartym uwagi zamiennikiem świateł led może być lampa cfl, która pozwoli na obniżenie rachunków za prąd, co zresztą nie jest jej jedyną zaletą, o czym przekonamy się w dalszej części tego artykułu.

Jaka jest największa zaleta świetlówek cfl?

Zdecydowanie jest to rozsył światła, którego kąt padania wynosi aż 360 stopni. Dzięki temu jedna lampa cfl może zastąpić kilka żarówek ledowych, doświetlając wypieszczone roślinki w tym samym stopniu. Mniejsza ilość świateł, to niższy pobór mocy, co w znaczącym stopniu przekłada się na wysokość opłat za energię elektryczną. Ponadto dzięki temu świetlówka kompaktowa cfl doskonale imituje światło słoneczne.

Wśród innych zalet, jakie mają lampy cfl, należy wymienić między innymi niższy pobór mocy niż w przypadku ledów. Przekłada się to prosto na znacznie niższą temperaturę. Świetlówka po prostu znacznie mniej się nagrzewa, co ułatwi utrzymanie dobrej dla roślin temperatury. To bardzo ważne szczególnie w przypadku miej doświadczonych hodowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą indoor i nie mają jeszcze wyrobionych nawyków związanych z kontrolą dobrostanu swoich roślin.

A czy są jakieś wady?

Tak jak w przypadku praktycznie wszystkich rozwiązań oświetleniowych, tak i lampy cfl mają pewne niedoskonałości. Są one jednak na tyle nieznaczące, że plusy zdecydowanie nad nimi przeważają. Chodzi przede wszystkim o krótszą żywotność niż mają żarówki led. Jednakże ledy z czasem także zaczynają świecić słabiej, a świetlówka do końca zachowuje pełnię swojej mocy, co przemawia na jej korzyść i sprawia, że jest to mankament jedynie pozorny i właściwie nieznaczący w procesie prowadzenia domowej plantacji.

Tak jak i w każdym innym przypadku, kupując żarówki należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Lampa cfl od mającej uznanie rynkowe firmy, która ma dobre opinie, to znacznie lepszy pomysł niż kupowanie taniego odpowiednika, który może nie spełniać naszych oczekiwań. Chińskie żarówki często mają znacznie niższą moc od tej, którą zadeklarował producent. Mają również skróconą żywotność oraz wydajność. Lepiej jest zapłacić nieco więcej i cieszyć się osprzętem, który spełni wszystkie nasze wymagania.

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zintegrowane usługi sprzątania dla przedsiębiorstw
Jak zapewnić ochronę obiektu w środowisku biznesowym?
Hotel z wyżywieniem czy bez

Jesteś zainteresowany reklamą?

Hotel z wyżywieniem czy bez