Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Migomat – co warto o nim wiedzieć?

28 czerwca 2021 spawanie

Migomaty są niezwykle popularne na rynku i znacząco ułatwiają pracę. Urządzenia są przeznaczone do spawania z użyciem łuku elektrycznego, jakie powstaje między materiałem spawanym a drutem spawalniczym w osłonie gazowej z CO2, argonu, czy też innych mieszanek gazowych. Co ciekawe, drut jest podawany z odpowiednią prędkością przez uchwyt spawalniczy i zespół podający (do jeziorka spawalniczego). Zastosowane druty mogą być rdzeniowe lub lite.

Gdzie wykorzystuje się migomaty?

Migomaty można podzielić ze względu na budowę:

  • typ combat, jaki bazuje na wewnętrznym podajniku drutu,
  • urządzenia z wydzielonym podajnikiem, jakie składają się ze źródła prądu i osobnego podajnika drutu. 

Inny podział jest związany z napięciem zasilania. Tutaj spotykane są 230V oraz 3x4000V. 

Jakie zalety ma migomat?

Migomat działa na tej zasadzie, że z uchwytu jest wysuwany drut spawalniczy w sposób płynny. Ulega on stapianiu w elektrycznym łuku. Materiał ten miesza się ze stopionym materiałem i tworzy jeziorko spawalnicze. Dochodzi do krzepnięcia i stworzenia trwałego złącza. Dzięki uchwytowi spawalniczemu doprowadzany jest gaz osłonowy, który ma za zadanie ochraniać roztopiony metal przed działaniem atmosfery i ochładzać uchwyt. 

Spawanie mig mag ma szereg zalet, jakimi są:

  • uniwersalność – dzięki migomatom można spawać wiele metali i ich stopów,
  • wysoka wydajność spawania,
  • zachowanie odpowiedniej jakości spoin,
  • możliwość zmechanizowania i zautomatyzowania tej metody,
  • niskie koszty materiałów spawalniczych, jakie są niższe o ok. 20% w porównaniu do użycia elektrod otulonych.

Nie bez powodu migomaty cieszą się tak dużą popularnością na rynku. Korzystają z nich fachowcy, którzy bardzo dobrze znają się na swojej pracy.

Zastosowanie migomatów

Jeśli chodzi o zastosowanie tych urządzeń, są one spotykane głównie w pracach naprawczych oraz do łączenia wszelkich konstrukcji ze stali niskowęglowych, nierdzewnych, stopowych, czy kwasoodpornych. Oczywiście migomaty są wykorzystywane również do spawania aluminium i jego stopów. Szeroka skala odnośnie wyboru parametrów sprawia, że ich zastosowanie jest bardzo różnorodne – od gospodarstw domowych, po małe warsztaty i duże zakłady przemysłowe. Producenci oferują nowoczesne urządzenia, jakie dopasować należy do swoich oczekiwań. Funkcjonalność i wydajna praca jest tutaj na wagę złota. Spawanie z użyciem migomatów przebiega sprawnie i bez zakłóceń. Bez problemu zachowamy dobrą jakość spoin i wysoką wydajność. 

Redakcja dolnyslask360.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróżujemy przez świat słów, inspiracji i niezwykłych doświadczeń! Jesteśmy zespołem pełnym pasji do odkrywania nowych miejsc, dzielenia się poradami dotyczącymi podróży, lifestyle'u, rekreacji, sportu i wszelkich sposobów na wyjątkowy urlop.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Formalności związane z budową domu
Zdrowe przekąski w pracy
Środki na trawienie czy zmiana diety

Jesteś zainteresowany reklamą?