RekreacjaTurystyka

Najbardziej popularne jaskinie na Dolnym Śląsku

Najbardziej popularne jaskinie na Dolnym Śląsku

Wśród różnego rodzaju atrakcji turystycznych przede wszystkim można wymienić wszelkie groty i jaskinie. Cieszą się one bardzo dużą popularnością wśród wielu osób, dlatego są tak chętnie przez nie odwiedzane. Groty i jaskinie można na przykład znaleźć na Dolnym Śląsku. Warto poznać najbardziej popularne miejsca oraz odwiedzić je w miarę swoich możliwości. Najpiękniejsze, największe, najciekawsze – takie są jaskinie w Polsce!

Jaskinie w Polsce

W Polsce można odkryć wiele grot i jaskiń. Są one rozmieszczone na terytorium całego kraju. Skąd się one wzięły? Większość jaskiń w Polsce powstała na skutek procesów krasowych. Najwięcej grot znajdziemy na południu kraju. Wyróżnia się tu rejon Tatr, Pieniński Pas Skałkowy oraz Sudety. To właśnie w tym ostatnim miejscu oraz w Karpatach odnajdziemy najpiękniejsze jaskinie Dolnego Śląska. Ogólna liczba grot w Polsce dochodzi do kilku tysięcy. Jeśli chodzi o rejon Dolnego Śląska, to jest to liczba ponad tysiąca.

Sprawdź również: NIEZWYKLE CIEKAWE MIEJSCA NA ŚLĄSKU DLA CAŁYCH RODZIN

jaskinie w Polsce

Jaskinia Niedźwiedzia

Wśród najbardziej popularnych jaskini na Dolnym Śląsku można przede wszystkim wymienić Jaskinię Niedźwiedzią. Jest to jedna z najbardziej popularnych atrakcji, które znajdują się w Masywie Śnieżki. Można ją znaleźć na zboczu doliny Kleśnicy. Jaskinia Niedźwiedzia jest jedną z największych jaskiń w całej Polsce. Co więcej, charakteryzuje się wyjątkowo sporą długością. Od roku 1983 ta jaskinia w Polsce została udostępniona do zwiedzania turystom. Grota wraz z jej otuliną została ustanowiona Rezerwatem Przyrody. Trasa turystyczna, którą można przejść w jaskini ma długość około trzystu sześćdziesięciu metrów. Jednorazowo może do niej wejść jedynie około piętnastu osób i wcześniej wymagana jest rezerwacja miejsca. Wstęp do tego miejsca jest płatny, dlatego warto wziąć to pod uwagę przed zaplanowaniem wycieczki.

ZAMKI DOLNEGO ŚLĄSKA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Jaskinia Radochowska

Popularne jaskinie Dolny Śląsk to także między innymi Jaskinia Radochowska. Jest to miejsce, które zostało udostępnione do zwiedzania przez turystów. Położona jest w dolinie potoku Jaskiniec, a także u stóp Bzowca w Górach Złotych. Oprócz tego leży w pobliżu takiej wsi jak Radochów. Jaskinię można zwiedzać od maja do września, codziennie od godziny dziesiątej do godziny osiemnastej. Grupy turystów są oprowadzane przez wyspecjalizowanych w tym przewodników górskich, dlatego podczas wyprawy można zapoznać się z bardzo interesującymi informacjami. Do jaskini prowadzą dwa szlaki turystyczne. Wśród nich można wymienić szlak niebieski oraz szlak zielony.

jaskinie w Polsce

Kolorowe jeziorka – najpiękniejsze jaskinie w Polsce

Miejscem, które cieszy się bardzo dużą popularnością na Dolnym Śląsku są także kolorowe jeziorka. Są to cztery stawy, które znajdują się u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich. Powstały one na miejscu dawnych kopalni, dlatego jest to bardzo atrakcyjne miejsce do odwiedzenia. Wśród tego rodzaju kopalni można przede wszystkim wymienić obiekty o nazwach takich jak Hoffnung, Neues Glück i Gustav Grube. Stawy położone są na różnych wysokościach. Wśród nich znajduje się również kilkunastometrowy pas skałek, w którym znajdują się także liczne jaskinie. Warto je zobaczyć, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Do kolorowych jeziorek prowadzi zielony szlak turystyczny.

jaskinie w Polsce

Grota Czerniawa

Na Dolnym Śląsku można znaleźć również takie miejsce jak Grota Czerniawa. Położona jest ona przy ulicy Sanatoryjnej w takiej miejscowości jak Czerniawa Zdrój. Niedaleko znajduje się Willa Fabrykanta. Do groty można dotrzeć poprzez przejście drewnianym mostem, co jest dodatkową atrakcją dla odwiedzających ją turystów. Grota Czerniawa posiada stosunkowo niewielkie rozmiary. Jednak można się w niej przyjrzeć doskonale widocznym skałom, które tworzą Góry Izerskie. Grota nie jest bardzo popularnym miejscem wycieczek turystycznych, jednak z całą pewnością warto ją odwiedzić, jeśli zwiedza się tą część Dolnego Śląska. Będzie to doskonałe urozmaicenie każdej podróży.

Góra Witosza

Wśród popularnych miejsc do zwiedzania na Dolnym Śląsku można również wymienić Górę Witosza. Jest to miejsce, które oferuje turystom bardzo dużo atrakcji. Przede wszystkim znajduje się tam chętnie odwiedzany przez wiele osób punkt widokowy, mimo tego że góra nie posiada specjalnie dużej wysokości. Oprócz tego na Górze Witosza można znaleźć wyjątkowe jaskinie w Polsce – szczelinowe. Cieszą się one bardzo dużą popularnością w tej części regionu. Wśród najbardziej popularnych jaskiń można przede wszystkim wymienić obiekty o nazwach takich jak Ucho Igielne, Pustelnia oraz Skalna Komora. Pomiędzy jaskiniami prowadzi żółty szlak turystyczny, a także ścieżka turystyczna. Warto z nich skorzystać, jeśli odwiedza się tą część Dolnego Śląska. Będzie to bardzo korzystne rozwiązanie.

Zobacz także: ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA NA WEEKEND I WAKACJE

Udostępnij